מהי סטומה?

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

נכון להיום חיים בישראל למעלה מ – 6,000 חולים, לרבות ילדים, הנדרשים לשאת איתם סטומה, המחוברת לדופן בטנם. חולים אלה, הסובלים ממחלות שונות, כמו סרטן המעי, קרוהן או שעברו תאונות דרכים, מתמודדים עם אתגר לא פשוט, הפוגע בהתנהלותם היום יומית, אך יחד עם זאת – מציל חיים.

בכל שנה עוברים בישראל כ – 1,000 מטופלים ניתוח מיוחד בשם "ניתוח סטומה", שבמהלכו מסיטים את פתח מוצא המעיים אל דופן הבטן ואליו מחברים שקית קטנה, האוגרת את הפרשות המעי. השקית, הסטומה, איננה בולטת לעין, היא מוסתרת מתחת לבגדים והיא מצריכה החלפה יומיומית.

מתי נדרשת סטומה?

הסטומה נדרשת במספר מצבים: במקרים בהם המעי נכרת ויש לפנות את הפסולת שלו לנקודת מוצא כלשהי, במקרים בהם המעי פגוע או במידה והוא זקוק למנוחה לאחר ניתוח ויש להעביר את הפסולת שהצטברה לנקודת מוצא חיצונית או במקרים בהם מערכת השתם מושבתת לתקופה מסוימת או איננה פועלת כלל.

במידה ומדובר בסטומה במעי, לעיתים הסיבה לכך קשורה בפי הטבעת, בין אם בשל זיהום או פגיעה כלשהי. במידה ומדובר באירוע פתולוגי, שבו נכרת המעי או נגרם למערכת העיכול נזק בלתי הפיך, הסטומה הופכת לקבועה ומחליפה את החלק הפגוע, שאיננו מתפקד או כלל איננו נמצא.

כיצד מכניסים את הסטומה?

הכנסת הסטומה נעשית במסגרת ניתוחית, בהליך כירורגי לכל דבר. במהלך הניתוח מוציאים חלק מהמעי אל חלון הנפתח ישירות אל פני הבטן. אל החלון עצמו, ולאחר החלמה קצרה, מופנית הפסולת שיש להוציא החוצה, תוך עקיפת פי הטבעת.

אל החלון מחוברת שקית, המהווה אמצעי לאיסוף הצואה, לאיסוף הפסולת, שאותה יש להחליפה בכל יממה. את השקית מצמידים אל העור באמצעות דבק מיוחד. ניתן להשתמש במגני עור כדי למנוע דלקתיות מקומית או גירוי באזור. את מגני העור יש להחליף אחת לכמה ימים.

סיכונים וסיבוכים

הסטומה לכשעצמה, כל עוד דואגים להחליפה בהתאם לצורך, לא תגרום נזק או פגיעה כלשהי, אולם עשויה להוות אתגר מסוים, ובמיוחד בתחילת הדרך, לאלה הזקוקים לה. לעיתים, העור שסביב הסטומה עשוי להיות מגורה מאד ויבש.

חשוב להחליף את המדבקות, המחברות את הסטומה אל העור ולפני שמדביקים אותן לוודא שהעור עצמו יבש ונקי. בכל מקרה של תחושת גרד או אי נוחות, יש להחליף את הציוד הנלווה לסטומה.

פעילות הסטומה לאחר הניתוח

בימים שלאחר ניתוח הסטומה, הסטומה עשויה להיות נפוחה מעט, אך נפיחות זו פוחתת ככל שחולף הזמן, ולרוב בתוך 6 עד 8 שבועות. בהתחילה, עשויה המקום לדמם מעט בעט החלפת הסטומה, אך מדובר בתופעה שכיחה החולפת מעצמה בתוך פרק זמן קצר.

הסטומה מתחילה לפעול מספר ימים לאחר הניתוח. בהתחלה ההפרשה צפויה להיות נוזלית יותר וגם להדיף ריח חזק. הסיבה לכך קשורה במעיים, שלא פעלו במשך תקופה. עם הזמן הצואה הופכת למוצקה יותר והריח נחלש. כל זאת קורה תודות לתזונה נכונה ומאוזנת יותר, המשפיעה על כך.

בכל מקרה, בעיה או אי הבנה הקשורה לשימוש בסטומה, מומלץ להיעזר ברופא המטפל. כדי לספק לגוף את המענה הנדרש לו, חשוב להשתמש בסטומה כראוי וגם להקפיד על תחזוקה נכונה. מומלץ, ולפני הניתוח עצמו, לאסוף כמה שיותר מידע על אופן השימוש בה ולוודא שאכן מבינים את התהליך כולו. הדבר יכול לסייע באופן משמעותי לכל אלה, הזקוקים לסטומה ולהפוך את האתגר הלא פשוט הזה לנסבל יותר.

דילוג לתוכן