התנקבות של המעי

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

התנקבות של המעי הינה מצב רפואי המתרחש כאשר נוצר מעין חור לאורך הקיבה, המעי הגס, או המעי הדק. מצב זה עלול להיגרם עקב מספר מחלות שונות, כמו דלקת התוספתן, דיברטיקוליטיס או עקב טראומה מפצע סכין. ניקוב עלול להתרחש גם בכיס המרה, כך שהתוכן באיברים אלה עלול לגלוש לתוך חלל הבטן.

התנקבות במערכת העיכול עלולה להוביל לדלקת הצפק, שהיא דלקת של קרום חלל הבטן. מצב זה עלול להתרחש אם חיידקים, מרה או חומצת קיבה נכנסה לחלל הבטן. התנקבות של המעי הינה מצב חירום רפואי הדורש טיפול רפואי מיידי, מכיוון שהוא מעמיד את החולה במצב של סכנת חיים. סיכויי ההחלמה משתפרים עם האבחון והטיפול המוקדם. ניתוח תהיה הפעולה הטובה הטיפולית הטובה ביותר, עם זאת, התוצאה תהיה תלויה בחומרת ההתנקבות ובמידיות הטיפול.

מהם הגורמים?

התנקבות המעי עלולה להיגרם עקב מספר מחלות כמו דלקת התוספתן (נפוצה יותר בקרב הקשישים), דיברטיקוליטיס, כיב, אבנים בכיס המרה או דלקת בכיס המרה, מחלות מעי דלקתיות כמו מחלת קרוהן או קוליטיס כיבית, חריגות מולדת של המעי הדק שגורמת לבליטה במעי הדק.

מצב זה עלול להיגרם גם לאחר טראומה ופציעה כמו תאונת רכב או תאונת אופניים, דקירה, ניתוח בטן, נטילת אספירין או תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות וסטרואידים (נפוץ יותר בקשישים). הסיכון להתנקבות גדל לאחר לקיחת bevacizumab לטיפול בסרטן. הסיכון משתנה בהתאם למינון התרופה וסוג הגידול. לעיתים נדירות, מצב זה עלול להתרחש לאחר בדיקות אבחנתיות כמו אנדוסקופיה או קולונוסקופיה.

מהם התסמינים?

הסימפטומים והתסמינים של התנקבות המעי עלולים לכלול כאב בטן חמור, צמרמורת, חום, בחילה והקאות. הבטן תרגיש קשה מאוד, והכאב לעתים קרובות יחמיר כאשר האזור ממושש. בנוסף לתסמינים הכלליים של התנקבות, הסימפטומים של דלקת הצפק עלולים לכלול: תשישות, פחיתות במתן שתן או צואה, קוצר נשימה ודופק מהיר.

דרכי אבחון

האבחון חייב להיות מהיר ומיידי. הוא יעשה על פי צילומי רנטגן של החזה או הבטן הבודקים כניסת אוויר לחלל הבטן, סריקת CT אשר תחפש את מיקום ההתנקבות, וספירת תאי דם לבנים WBC אשר תהיה גבוה עקב הדלקת או הזיהום.

יש צורך בשיפור האבחון והטיפול המוקדם, במיוחד כאשר ישנם מספר גורמים אשר מעלים את הסיכון למוות, כמו גיל מתקדם, נוכחות של מחלה בסיסית, תזונה, הופעתם של סיבוכים.

כיצד מטפלים בהתנקבות של המעיים?

ברוב המקרים, הטיפול המידי יהיה ניתוח הכרחי בכדי לסגור את ההתנקבות ולטפל במצב. מטרות הניתוח יהיו לתקן את הבעיה האנטומית, לתקן את הגורם לדלקת הצפק ולהסיר כל חומר זר בחלל הבטן שעלול לגרום לבעיות, כגון צואה, מיצי מרה, מזון, וכולי. לפעמים, במהלך הניתוח תתקבל החלטה של הסרת פיסת מעי, וקולוסטמיה זמנית תבוצע בכדי לאפשר לצואה להתנקז או להתרוקן לתוך שקית שמחוברת לקיר הבטן.

מעקב ומניעה

חולים שטופלו בגישה ניתוחית, צריכים להיות במעקב אשר ילווה בהוראות ואזהרות. אם הכאב והחום לא יורדים לאחר מספר ימים יש חשוב לבית החולים בכדי לבצע סיגמואידוסקופיה. מעבר לכך, יש לבצע באופן שיגרתי קולונוסקופיה בכדי לשלול כל ספק של ממאירות קיימת. לפעמים יומלץ גם על ביצוע בדיקת אולטרה סאונד תקופתית, בכדי לעקוב אחר מצב המטופל באופן כללי.

מניעה מוחלטת של ההתנקבות לא תמיד אפשרית, אולם לעתים קרובות לאנשים יהיו מספר ימים של כאב לפני שהתנקבות המעי מתרחשת. במידה וקיימים כאבים בטניים חזקים, על המטופל לראות רופא באופן מיידי, במיוחד אם הוא נכלל תחת קבוצת הסיכון. הטיפול יהיה הרבה יותר פשוט ובטוח עוד לפני שההתנקבות תתרחש, ומגוון סיבוכים יכולים להימנע.

דילוג לתוכן