כיצד מתכוננים לבדיקת קולונוסקופיה?

בדיקת קולונוסקופיה היא בדיקה חשובה ביותר לאבחון מוקדם של סרטן המעי הגס, ועל מנת לעבור אותה בצורה טובה יש להקפיד על הכנה מתאימה.

להכנה לבדיקת הקולונסקופיה חשיבות מכרעת על הצלחת הבדיקה, וללא הכנה טובה נאלצים הנבדקים לעבור את הבדיקה בשנית.

חשיבות ההכנה לבדיקת הקולונוסקופיה

על מנת שבדיקת הקולונוסקופיה חשוב מאוד לרוקן את המעי הגס לחלוטין, וללא ריקון מלא הבדיקה לא תוכל להתבצע בצורה מושלמת.

בזמן קולונוסקופיה, הרופאים מחדירים מצלמה דרך פי הטבעת אל המעי הגס, במטרה לזהות מבנים פתולוגיים, גידולים, פוליפים וכו'. כאשר מבצעים הכנה טובה, ומרוקנים את המעי הגס כך שלא נשארות בו שאריות צואה, הרופאים יכולים לסקור את דופן המעי בצורה טובה.

ללא פעולת הכנה טובה, דופן המעי מכוסה בצואה אשר מפריעה למהלך הבדיקה, ובנוכחותה לא ניתן להשלים את הסקירה של המעי הגס. במקרים כאלה, הרופאים יכולים לפספס ממצאים פתולוגיים, ויש לחזור על הבדיקה בשנית.

ההכנה לבדיקה

ההכנות לבדיקת הקולונוסקופיה מתחילות כ-3 ימים לפני ביצוע הבדיקה וכוללות מספר מרכיבים:

  • תזונה – לפני הבדיקה יש להקפיד על משטר תזונתי מתאים, אשר יסייע לתהליך ריקון המעי הגס. יש להישמע להנחיות הרופא ולעקוב אחריהן על מנת לאפשר את ביצוע הבדיקה בצורה טובה.
  • שינויים בתרופות – עבור אנשים הנוטלים תרופות יש להתייעץ עם הרופא המבצע את הבדיקה לגבי שינויים בנטילת תרופות. מדובר בעיקר בתרופות לדילול דם כמו אספירין, ובתרופות אחרות אשר יש לשנות את נטילתן בימים סביב הבדיקה.
  • נטילת משלשלים – מספר ימים לפני הבדיקה מתבקשים הנבדקים לקחת חומרים משלשלים, על מנת להוציא את שאריות הצואה מהמעי הגס ולאפשר את ביצוע הבדיקה. חלק מהרופאים ממליץ על נטילת משלשלים 3 ימים לפני הבדיקה, כאשר ממש לפני הבדיקה משתמשים במשלשל החזק ביותר, ואחרים יסתפקו בנטילת משלשל אחד בלבד בערב שלפני הבדיקה.
  • שתיית נוזלים – חשוב מאוד להקפיד על שתיית נוזלים על פי המלצת הרופא לפני בדיקת הקולונוסקופיה. השימוש במשלשלים גורם לאיבוד נוזלים רב, אותו יש להחזיר לגוף על ידי שתיה קפדנית של מים ומשקאות אחרים על פי המלצת הרופאים.
  • חוקן – לעתים ימליצו על ביצוע חוקן לפני בדיקת הקולונוסקופיה בהתאם לאופי ההכנה ולבקשת הרופא.

תזונה לפני בדיקת קולונוסקופיה

על מנת להבטיח ריקון מלא של המעי הגס, יש להקפיד על תזונה מתאימה לפני בדיקת הקולונוסקופיה. השינויים התזונתיים מתחילים כבר 3 ימים לפני ביצוע הבדיה וכוללים:

  • 72 שעות לפני הבדיקה – הפסקת אכילת סוגי מזון העשירים בסיבים. הסיבים התזונתיים נשארים במעי הגס זמן רב, ומקשים על תהליך הריקון, ועל כן מחויבים הנבדקים להפסיק את תזונת הסיבית 72 שעות לפני הבדיקה, על מנת לאפשר לתוכן המעי לצאת החוצה בקלות. במשך תקופה זו יש להימנע מאכילת פירות וירקות, אכילת לחמים מלאים, דגני בוקר, חטיפי אנרגיה וכל מוצר אחר המכיל סיבים תזונתיים או סובין. ניתן לאכול סוגי מזון אחרים אשר מכילים כמות סיבים קטנה כמו תפוחי אדמה, לחם לבן, ביצים, דגים וממרחים. החל מרגע זה ועד סוף ההכנה לקולונוסקופיה יש להקפיד על שתיה מרובה, ולשתות נוזלים על פי המלצת הרופא.
  • 24 שעות לפני הבדיקה – אין לאכול מזון מוצק. בשלב זה, יש להימנע באופן מוחלט מאכילת כל סוג של מזון מוצק, ולהסתפק במזון נוזלי בלבד (אשר כמובן אינו מכיל סיבים). ניתן לאכול מרק (צח בלבד), לשתות תה, מים ומיצים צלולים. ניתן להשתמש בסוכר ללא הגבלה, ויש להקפיד על שתיה מרובה.
  • 4 שעות לפני הבדיקה – צום. במידה והבדיקה מבוצעת בבוקר, אין כל בעיה והארוחה האחרונה תהיה בלילה. במידה והבדיקה מתבצעת במהלך היום, יש לתזמן את הארוחה האחרונה ל-4 שעות לפני ביצוע הבדיקה. ניתן לשתות מים עד שעתיים לפני הבדיקה, ובמשך השעתיים האחרונות יש להתנזר גם משתיה.

עוד באותו הנושא: חשיבותו של אבחון מוקדם של מחלות מעי

דילוג לתוכן