כאבים בבטן העליונה – דיספפסיה תפקודית

דיספפסיה תפקודית היא בעיה בריאותית לא פשוטה, המלווה באי נוחות בבטן ובעיקר בחלקה העליון. תסמינים אלו מאופיינים בתופעות נוספות, כמו תחושת נפיחות ומלאות, תחושת שובע מוקדמת, בחילות, הקאות לעתים, גיהוקים ותחושת בערה.

שורת תסמינים אלה נקראים  "תסמינים דיספפטיים" ומכאן נגזר המונח. הסיבות אינן קשורות למחלות כלשהן, כמו דלקת הקיבה והמעיים, או גידולים או אפילו כיב פפטי בתריסריון, ושכיחותה עומדת, נכון להיום, על בין שבעה ל-25% מכלל  האוכלוסייה, נשים וגברים כאחד.

הפרעה נפוצה הפוגעת בעיקר באוכלוסיות מפותחות

לעתים יכולים להופיע מספר תסמינים בו זמנית, לעתים עשוי להופיע תסמין אחד בלבד ובכל פעם, תסמין אחר. בדרך כלל מדובר בתסמינים שאינם משפיעים באופן ניכר על איכות החיים והם נחשבים לקלים יחסית. יחד עם זאת, במידה והם מחמירים, הם יכולים לפגוע בתפקוד היום יומי.

גורמים פיזיים ונפשיים

מכיוון שמדובר בשורה ארוכה מאד של תסמינים, זיהוי מקור הבעיה בעייתי מאד. אולם, ישנם מספר גורמים, המשויכים לה, שידועים כיום לרופאים. למשל, רגישות יתר של הקיבה, בכל הקשור לתחושת הכאב, וזיהום שנגרם כתוצאה מנוכחות החיידק הליקובקטר פילורי.

המחלה עשויה להתפתח גם כתוצאה מהפרעות הקשורות לאופן תפקודה של הקיבה בכל הנוגע לריקון המזון. גורמים פסיכולוגיים שונים, כגון נטייה לחרדות ודיכאון, עשויים להחמיר את התסמינים.

מגוון תסמינים אחראים למחלה

המחלה מתבטאת במגוון תסמינים, כשהבולט שבהם הוא תחושת אי נוחות באזור העליון של הבטן. לתסמין זה נלווים תסמינים נוספים בדרגת חומרה קלה, כמו תחושת נפיחות בבטן, גיהוקים, תחושת מלאות ושובע ולעתים גם בחילה והקאות.

מעבר לכך, יכולים להופיע גם גזים, עוויתות בבטן, רפלוקס, צרידות ושלשולים. התסמינים משתנים בין אדם אחד לשני וגם מספר התסמינים, העשויים להופיע בו זמנית.

במרבית המקרים מידת חומרתם של התסמינים היא קלה מאד והם כמעט ואינם משפיעים על חייהם של הסובלים מהם. אך אם התסמינים מלווים אף בירידה במשקל או קשיים בבליעה, חשוב לפנות אל הרופא לקבלת אבחון, במיוחד כשמדובר במטופלים צעירים מתחת לגיל 45.

אבחון – הרופא מתייחס לתסמינים ולהיסטוריה הרפואית של המטופל ולעיתים יבצע גם בדיקת הדמיה כגון אנדוסקופיה ובדיקות דם.

הטיפול בדיספפסיה תפקודית נקבע בהתאם לחומרת התסמינים

כשמדובר בתסמינים קלים אין צורך בטיפול. במידה והסיבה להם קשורה לחרדות, טיפול בחרדה יכול לסייע. במידה והתסמינים חמורים, תרופות המפחיתות את הפרשתן של חומצות הקיבה, או תרופות המנטרלות אותן, יכולות לסייע.

במידה והסיבה להופעתם התסמינים היא חיידק ההליקובקטר פילורי, הכחדתו היא הפתרון, והמטופל מקבל אנטיביוטיקה.

הרפואה המשלימה מציעה גם היא אפשרויות טיפול שונות לסובלים מדיספפסיה תפקודית, כמו למשל שימוש בתמציות צמחים, העוזרות להתמודד עם בעיות עיכול למיניהן יחד עם אימוץ אורח חיים נכון ובריא, הכולל תזונה טובה יותר, פעילות גופנית, שינה איכותית וגם נטרול מצבי חרדה ומצבי דכדוך.

דילוג לתוכן