דיברטיקוליטיס

דיברטיקוליטיס (דלקת של הסעיפים) היא מחלה דלקתית שנגרמת בעקבות סיבוך של מחלת הדיברטיקולוזיס.

הדיברטיקולוזיס נוצרת כתוצאה מהיחלשות של שרירי המעי הגס שאופיינית לאנשים מבוגרים או כתוצאה מתזונה דלת סיבים אך יכולה להתפתח כבר בהיות העובר ברחם אמו.

הסעיפים הם למעשה כיסים בולטים שמתפתחים בדופן המעי גס ובעוד שהרוב המוחלט של החולים בדיברטיקולוזיס אינם סובלים מתסמינים מיוחדים, הרי שחמישה עשר עד עשרים אחוז מהם יפתחו את מחלת הדיברטיקוליטיס. הדיברטיקוליטיס מופיעה כאשר הסעיפים מזדהמים ומודלקים.

התסמינים של הדיברטיקוליטיס

התסמינים של דיברטיקוליטיס רבים ומגוונים ויכולים להופיע בדרגות חומרה שונות. כך למשל ישנם חולים שכמעט ולא מרגישים את התסמינים ואפילו לא ניגשים לקבלת טיפול בעוד שחלק מהמטופלים חווים פגיעה קשה באיכות חייהם. כפי שנפרט בהמשך, במצבים מסוימים המחלה יכולה להגיע לכדי מצבים מסכני חיים. התסמינים האפשריים של המחלה הם להלן:

  • עלייה בחום הגוף (אחד התסמינים הקלאסיים של דלקת באופן כללי).
  • לויקוציטוזיס, כלומר עלייה במספר תאי הדם הלבנים (ניתן לראות את הלויקוציטוזיס בבדיקת דם פשוטה).
  • כאבים בבטן השמאלית התחתונה או בבטן הימנית התחתונה (כאבים רביע התחתון הימני נדירים יחסית אך אפשריים בהתחשב במבנה המעי).
  • בחילות ושלשולים בדרגות חומרה משתנות.
  • חסימת מעיים (כתוצאה מהידבקות לא טבעית בין המעי הדק לאזור המודלק במעי הגס).
  • הידבקות של האיזור המודלק לשחלות או לשלפוחית השתן.

איבחון הדיברטיקוליטיס

התסמינים האופייניים למחלה מזכירים במידה רבה תסמינים של מחלות אחרות שונות ולכן על מנת להעניק לחולים את הטיפול הנכון והמתאים ביותר עבורם באופן אישי ישנה חשיבות גבוהה לבצע אבחון יסודי ומדויק ביותר.

אי לכך, בנוסף לתלונות החולה ולהתבטאות הקלינית של המחלה, לרוב עוברים החולים בדיקת CT שמאפשרת לרופא המטפל לשלול פתולוגיות אחרות, לאבחן את הדיברטיקוליטיס באופן מדויק וכן לאפיין את מידת החומרה שלה ואת המיקום המדויק שלה במעי הגס.

בנוסף לכך, לרוב החולים יתבקשו לעבור בדיקות דם וצואה כדי לאבחן את המחלה באופן זהיר יותר וכדי לשלול גורמים אחרים שעלולים לגרום לאבחנה שגויה בטעות.

כיצד מתבצע הטיפול במחלה?

במידה ומדובר על מחלה קלה בלבד, החולה לרוב יתבקש להרבות במנוחה ויירשמו לו תרופות אנטיביוטיות לטיפול בזיהום. כמו כן בזמן ההתפרצות של המחלה לרוב יומלץ לחולים להימנע מצריכת מזונות עשירים בסיבים תזונתיים כדי שלא לגרות את המעי הגס וכדי להקל על הפעילות שלו. מזונות אלו יכולים להיות דגנים מלאים, פירות וירקות על קליפתם ועוד.

לרוב כבר לאחר ימים ספורים יכולים החולים לשוב לפעילות ובאופן הדרגתי לחזור לתזונה בריאה ומאוזנת שכוללת סיבים תזונתיים. במידה והמחלה סוערת יותר ובאה לידי ביטוי בהקאות, בחום גבוה ובתסמינים חמורים אחרים, יצטרכו החולים להתאשפז בבית חולים ולקבל עירוי של אנטיביוטיקה ישירות לווריד.

סיבוכים וסיכונים של דיברטיקוליטיס

במידה וההתקף של הדיברטיקוליטיס קשה במיוחד, ייתכן מצב שבו ייווצר נקב בצינור המעי דרך נקב זה עלול לעבור תוכן המעי לחלל הבטן מה שעלול להוביל למצב של זיהום בטני (פריטוניטיס) שהינו מצב מסכן חיים שמצריך אשפוז דחוף.

במקרים כאלו לעתים מתעורר הצורך לבצע כריתה של החלק המודלק ולהוציא סטומה מהמעי הנותר. הסטומה היא פתח שמבצעים באופן כירורגי בדופן של בטן החולה שדרכו מעבירים את הקצה של המעי שנכרת ומחברים אותו לשקית חיצונית. ברוב המקרים לאחר שהדלקת עוברת בסיוע של תרופות אנטיביוטיות שניתנות בעירוי, ניתן לבצע השקה בין שני חלקי המעי הנותר ולסגור את הפתח.

לעתים הניתוח מתבצע באופן יזום במיוחד לפני התפרצות הדלקת על מנת למנוע את המצב הזה. בניתוח הזה מוסר החלק במעי הגס שבו קיימים סעיפים וההשקה בין שני חלקי המעי הנותר מתבצעת במהלך ניתוח הכריתה מבלי לעשות שימוש בסטומה. יש לציין כי גם חסימת המעי שהזכרנו לעיל לרוב תדרוש התערבות ניתוחית.

ראו גם:

דלקת חריפה בלבלב

דילוג לתוכן