קביעת הזכאות לקבלת אחוזי נכות

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

אחוזי נכות בקרוהן וקוליטיסמחלות רבות עלולות להוביל למצב בו קיים צורך בקבלת אחוזי נכות, שמעצם הגדרתם מעידים על פגיעה משמעותית ביכולת התפקוד.

אחוזי הנכות שנקבעים משפיעים על זכויות החולים, ולכן גובה הקצבה חייב להיות מדויק. מאמר זה סוקר את המשתנים המשפיעים על הזכאות לקבלת אחוזי נכות בקרוהן או קוליטיס.

אחוזי נכות בקרוהן וקוליטיס: בחינת הזכאות

לא כל אדם החולה במחלת מעי דלקתית יוגדר כזכאי לקבלת אחוזי נכות, השמורים למצבים בהם דרגת החומרה של המחלה גבוהה, או לחלופין לתרחישים בהם מדובר בבעיה ממושכת. יש להדגיש שהחוק בישראל מגדיר מספר אוכלוסיות, שקביעת אחוזי הנכות שונה בכל אחת מהן. האבחנה הראשונה היא בין ילדים (החל מגיל שלושה חודשים ועד לגיל 18) לבין מבוגרים (גיל 18 ומעלה).

סוגיה משמעותית אותה בוחנים בקביעת אחוזי הנכות היא השלב בו האדם נמצא מבחינת העבודה – אנשים עובדים לעומת כאלה שמתקרבים או שכבר הגיעו לגיל הפרישה מהעבודה. מעבר לבחינת נתוני המשכורת שעשויה להשפיע על גובה הפיצויים והיקף הזכויות שיקבל האדם בסוף התהליך, האבחנה הזו משפיעה לעתים גם על המבחנים הנעשים כדי לראות האם אדם מסוים צריך להיות מוגדר כבעל אחוזי נכות.

במעמד הבחינה רואים גם מהו המצב המשפחתי של האדם, שעשוי להשפיע לכאן או לכאן על הזכויות שהוא יקבל בסופו של תהליך.

אחוזי נכות בקרוהן וקוליטיס: קצבת נכות כללית

זכאות זו מאגדת מספר זכויות פיננסיות וכלליות אחרות. חולים שהוגדרו עבורם אחוזי נכות עשויים לקבל זכויות דוגמת תקרת תשלום בעת רכישת תרופות, פטור מתשלומים לקופת החולים, הנחות והטבות מס בנושאים שונים (מס הכנסה, מס רכישה, ארנונה, פטור מתשלומי ביטוח לאומי) ועוד.

הליך הגשת תביעה להכרה באחוזי הנכות – וכתוצאה מכך קבלת זכויות רפואיות – מתחיל עם הגשת טפסים ייעודים דרך המוסד לביטוח לאומי. כמובן שיש להגיש את הטפסים בדיוק כפי שמצפים, עם צירוף מסמכים רלוונטיים. הליך הבדיקה עשוי להיות ממושך גם כך, ואתם לא רוצים להוסיף אליו חודשים ארוכים של המתנה עקב טעות "בירוקרטית" מצדכם.

התנהלות מול הוועדה הרפואית

ועדה זו תנסה ללמוד על ממדי השפעת קרוהן או קוליטיס על הבריאות, ובעיקר על השפעתה על אורח החיים ויכולת התפקוד. ככל שיכולת התפקוד נפגעת בעקבות המחלה, כך אחוזי הנכות המוגדרים יהיו גבוהים יותר וכך רשימת הזכויות המגיעות תגדל בהתאם .

הכלל המרכזי הוא שקצבת הנכות ניתנת כיום עבור נכות בגובה של חמישים אחוזים ומעלה. יכול להיות מצב בו האדם לא יהיה זכאי לקבל קצבת נכות אבל כן יקבל זכויות פיננסיות אחרות הנובעות מהמצב הבריאותי שלו ומיכולת התפקוד הלקויה. חשוב להדגיש שהכלל המרכזי לחישוב אחוזי הנכות, כמו בתרחישים רפואיים אחרים, הוא שאחוזי הנכות הם מצטברים.

המשמעות היא שלא מתבוננים רק בהשפעה הכללית של מחלת המעי הדלקתית על האדם, אלא גם (או אפילו בעיקר) על כל השפעה שיש על הבריאות שלו. למחלות מעי דלקתיות יש הרי רשימה ארוכה של תסמינים, חלקם כרוניים, ואלה עשויים להשפיע על הגדרת הנכות של האדם.

דילוג לתוכן