חוות דעת רפואית לחולי קרוהן וקוליטיס

חוות דעת רפואיתאדם הסובל מקרוהן או מקוליטיס מתמודד עם תסמינים מורכבים בדרגות חומרה שונות וסיכונים לסיבוכים שמחמירים את הבעיה. במצבים רבים עולה הצורך לאפיין בדיוק את המחלה, מה שמחייב הכנסה לתמונה של גורמים רפואיים – תוך הכנה של חוות דעת רפואית.

ברמה הכללית חוות הדעת תציג בכתב ובצורה מסודרת את עמדת הרופא המומחה ביחס למחלה הספציפית, בבחינת דרגת החומרה, התסמינים וההשפעה על האדם החולה.

מתי מכינים חוות דעת רפואית?

חוות דעת רפואית עשויה להיכתב ביוזמת הרופא המאבחן או המטפל, אך ברוב המקרים מי שייזום את חוות הדעת יהיה המטופל הזקוק לה לשם קבלת מסיבות שונות, החל מקביעת אחוזי נכות במוסד לביטוח לאומי, דרך עדכון מקומות העבודה או חברות הביטוח ועד למקרים המתנהלים בין כתלי בתי המשפט.

כך, למשל, חוות הדעת עשויה להידרש לצורך הגשת בקשת תביעה לפיצויים (דרך חברות הביטוח), או לחלופין לצורך תביעת רשלנות רפואית, כשמעוניינים לקבל את הזכויות הכלכליות והאחרות דרך המוסד לביטוח לאומי או חברות הביטוח (בעיקר בכל הנוגע לקביעת אחוזי הנכות), וכן כשזקוקים לתרופות הכלולות בסל הבריאות. ההליך במקרה הזה מחייב חוות דעת שתראה שהאדם אכן זקוק לתרופות האלה.

כך מכינים חוות דעת למחלות קרוהן וקוליטיס

חוות דעת רפואית נכתבת אמנם על ידי רופא (או צוות רופאים במקרים מסוימים), אבל בכל אחד מהמצבים חייבים להקפיד שהיא תהיה אובייקטיבית – אסור שלרופא שמכין את חוות הדעת יהיה אינטרס גלוי או סמוי כלשהו. חוות הדעת הרפואית עשויה לחרוץ גורלות, פשוטו כמשמעו, ולכן יש להעניק לה את מלוא תשומת הלב.

חוות הדעת צריכה להיכתב מטבע הדברים על ידי רופא מומחה הבקיא עד רמת היסוד בתחום הרפואי הספציפי. במקרה של מחלת קרוהן וקוליטיס מי שמכין אותה צריך להיות גסטרואנטרולוג, שבקיא מעצם התפקיד שלו בכל ההיבטים של המחלה: האבחון, התסמינים המוקדמים והמאוחרים, וההשפעה הספציפית על החולה.

מומלץ לפנות לרופא שיש לו ניסיון מסוים בהכנה של חוות דעת, מכיוון שצריך שהיא תהיה כתובה על פי הספר: להיות מקיפה, חד משמעית ועדכנית, תוך התייחסות לספרות הרפואית בתחום וגם למאפיינים הספציפיים של המחלה אצל האדם.

מרכיבי חוות דעת רפואית

חוות הדעת צריכה לרדת לרזולוציות הקטנות ביותר של המקרה. הרופא צריך לבחון את הבדיקות שנעשו לצורך אבחון המחלה והמדדים שעלו בהם, בין השאר במטרה לראות האם האבחון והטיפול נעשו כפי שהם צריכים להיעשות.

המקרה של מחלות המעי נחשב למורכב יחסית, גם כי התסמינים עשויים להיות רדומים למשך תקופה ארוכה, אך חוות דעת מוצלחת תוכל להציג את התמונה המלאה ביחס לאותו אדם.

ההיבט הכספי של חוות הדעת

חוות דעת של אנשי מקצוע כרוכות בתשלום נכבד. אך רוב האנשים כן ימליצו להשקיע את הכספים וגם המאמצים בדרך להכנת חוות דעת מקיפה ומדויקת באמת. ההיבט הראשון הוא שרופא שמכיר את העבודה יוכל להפיק חוות דעת שתהיה נטולת פגמים, תוך פרק זמן סביר יחסית (גם אם ברור שבתחום הזה החיפזון ממש לא מומלץ).

מן העבר השני של המשוואה, חוות דעת מרושלת עלולה שלא להיות קבילה ולכן להביא לאי נעימות רבה, לעיכוב התהליכים או אפילו לכספים רבים שיורדים לטמיון. כן ניתן להפעיל שיקולים כלכליים שונים בסוגיית הכנת חוות הדעת הרפואית, כמו בכל דבר אחר בחיים, אבל מומלץ לא לחפש מראש את הפתרונות הזולים ביותר.

דילוג לתוכן