גלולת וידאו לצילום המעי הדק

בשנת 2000 התחוללה מהפכה בנושא אבחון מחלות של המעי הדק החוסכת בדיקות אבחון פולשניות, עקב הגילוי המסעיר של האפשרות לביצוע אנדוסקופיה באמצעות גלולה המצלמת ממעמקי המעי. צוות החוקרים הישראלי מחברת "גיוון אימאג'ינג'" "GIVEN IMAGING ביוקנעם אחראי לגילוי זה.

טכנולוגיה זו שנחשבת למהפכנית לכל הדעות, עוררה סקרנות רבה בקרב מדענים בעולם כולו. לאחר שנה, אישר מנהל המזון והתרופות האמריקאי ה- FDA  את השימוש בקפסולה זו. מעל ל-700 מטופלים, עברו אנדוסקופיה באמצעות גלולה זו.

עד להמצאתה של קפסולה מצלמת זו, מדענים רבים, גיששו באפילה, היות ולא היו דרכי גישה לצילום של המעי הדק. הרופאים עד להמצאתה של גלולת הווידיאו, יכלו  רק לראות את החלק העליון של המעי הדק באמצעות גסטרוסקופ ואת החלק העליון באמצעות קולונוסקופ כאשר בדיקות אלה הן ארוכות וקשות.

לראות היטב את המעי הדק הייתה אז משימה בלתי אפשרית למעט בדיקה באמצאות רנטגן תוך כדי בליעת בריום ועדיין בדיקות אלה, לא היו מדויקות מספיק. בזכות גלולת וידיאו זו, ישנה התקדמות משמעותית גם בפיתוחן של הבדיקות הפולשניות, כך שגלולה זו, גילתה בעצם ממצאים שניתן היה לטפל בהם קום לכן והרופאים לא ידעו על קיומם.

גלולת הדור החדש לגילוי מחלות במעי הדק

מחלות העי הגס והדק, הן מחלות קשות שתפוצתן עלצה בשנים האחרונות. הבדיקה שמחייבת כל אדם מעל גיל 50 לגילוי של סרטן המעי הגס  היא קולונוסקופיה. בדיקה זו היא פולשנית ולעיתי אף כרוכה בכאב וחוסר נעימות. יש לבצע הכנות והיא מצריכה זריקת טשטוש וניפוח המעי הגס. ישנם סיכונים שונים בבדיקה פולשנית זו, כמו למשל : דימום, ניקוב המעי ועוד. ישנו מערך של חיישנים שמודבק לבטן המטופל באמצעות מדבקות ייחודיות או לחגורה שמכילה קולטנים.

הקפסולה מכילה מצלמה זעירה עם אור. לאחר שהמטופל בולע את הקפסולה, היא תתקדם לאורך מערכת העיכול באמצעות תנועות שרירי המעי. לאורך כל הדרך המצלמה תצלם ותשדר תמונות למכשיר של רישום הנתונים (ע"י דיסק קשיח) שאותו חוגר המטופל לגופו. לאחר סיום הבדיקה, הרופא יראה את התמונות שצולמו במעי על מסך המחשב.

היום, חברת גיוון אימג'ינג, כבר פיתחה גלולת ווידיאו משוכללת יותר שמטרתה היא לבחון חלקים אחרים במערכת העיכול וצילום של המעי הגס. היתרונות של גלולת הווידיאו הם ברורים:

  • אין חדירה לא נעימה לפי הטבעת
  • אין צורך בזריקת טשטוש למטופל
  • אין צורך בניפוח המעי באוויר
  • אין קרינה
  • נחסכים סיבוכים בגלל הבדיקה הפולשנית
  • הבדיקה יכולה להתבצע בבית הנבדק

הבדיקה באמצעות גלולת הווידיאו, כרוכה בצום מוחלט. בבוקר שלפני הבדיקה, על המטופל להסתפק בארוחת בוקר קלה ובהמשך היום יש לשתות נוזלים כמו מיץ צלול, מרק צח ותה. המטופל חייב יהיה לידע את הרופא, בדבר תרופות קבועות שהוא נוטל, קוצב לב, אם עבר ניתוחי בטן, בעיות בבליעה, או חסימות מעיים שהיו לו בעבר. חודשיים לפני הבדיקה, חל איסור ליטול תרופות מנוגדות דלקת, ממשפחת NSAIDS, כגון: נקסין, נורופן, אדוויל וכן, יש להפסיק ליטול ברזל חמישה ימים לפני ביצוע הבדיקה.

המגבלות לאחר הבדיקה

בסיום הבדיקה, על המטופל לחזור למכון בכדי להסיר את מערכת החיישנים ורשם הנתונים. התמונות שצולמו יעברו לתחנת העבודה לבדיקת הרופא. המגבלה היחידה הינה בכל זמן שהקפסולה נמצאת בגוף המטופל, הוא אינו יכול לעבור בדיקת MRI או להתקרב למכשיר זה.

הקפסולה יוצאת בצואה ואין מגבלה של אי נוחות כל עוד היא עדיין בגוף המטופל. החיסרון יכול להיות סיבוך נדיר שבו גלולת הווידיאו עשויה להיתקע במעי והתסמינים עשויים להיות הופעה של  חום, קושי בבליעה, כאבים חזקים בחזה או באזור הבטן והקאות. במידה ותסמינים אלה יופיעו, יש לפנות מיד לרופא.

דילוג לתוכן