נמצא איבר חדש בגוף האדם: מזנטריום – mesentery

אינספור מחקרים נעשים מדי שנה בתחום הרפואה כמעט בכל נקודה על הגלובוס. הפעם האירים הביאו תגלית חדשה בעולם הרפואה שהוסקה מכמה מחקרים אשר בחנו את האיבריים הפנימיים בחלל הבטן.

מסתבר שהרקמה שתפקידה להחזיק את כל האיברים הללו שנחשבה עד היום לחלק בלתי נפרד ממערכת העיכול והמעיים היא איבר בפני עצמו – מזנטריום או בעברית מתלה המעי.

מה תפקידו?

אמנם עדיין לא הצליחו לגלות באופן מדויק ולחשוף את כל התפקידים של האיבר החדש אך בגדול המזנטריום אחראי על שמירת המעיים במקומם וכאמור תפקידיו בגוף האדם עדיין נבחנים. בעבר הגדירו במחקרים, בספרי הרפואה והאנטומיה את האיבר כשילוב של רקמות המחוברות זו לזו, אך לאחר שבחנו את האיבר תוך כדי ניתוחי מעיים וגופות נמצא כי מדובר באיבר בפני עצמו מה שיקל בפיתוח תהליכים ודרכים לניתוחים לצד החלמה קצרה יותר של מטופלים מהסוג הזה.

המחקר שקבע עובדה זו פורסם במגזין Lancet. במסקנות המחקר צוין כי מהיום אפשר להתייחס באופן שונה לאיבר, זאת משום שהמבנה שלו התגלה מחדש מה שמוכיח כי כל מה שנכתב על האיבר במשך עשרות שנים, הוכח על ידי המחקר הספציפי כטעות והיום ניתן לומר כי מדובר באיבר מתמשך אחד.

למעשה מדובר בשכבה כפולה של קרום שתפקידו לספק מעטפת לאיברי הבטן. מהחלק הפנימי הוא מחובר למעיים ומחלקו החיצוני למעיים. כלומר, התפקיד העיקרי של המזנטריום הוא להגן על איברי הבטן השונים מבלי שיזוזו ולקבע אותם. המטרה עכשיו היא להמשיך ולחקור את המזנטריום, להבין האם הוא לוקח חלק בהיווצרות של מחלות שונות הנוצרות בחלל הבטן ולנסות למצוא כיוונים חדשים לטיפולים רפואיים בעתיד שיסייעו להתמודד עם אותן מחלות.

דילוג לתוכן