טיפולים ביולוגיים לקרוהן – כיצד הם עובדים?

טיפולים ביולוגיים בקרוהןמחלת קרוהן הינה מחלת מעיים דלקתית הפוגעת בחלקים שונים לאורך מערכת העיכול, כאשר לעתים היא מתבטאת באופן מינורי ובפעמים האחרות היא מלווה בסימפטומים קשים העלולים להוביל למצבים חמורים כגון היצרות מעיים.

בדומה למחלת כרוניות רבות הנובעות מהיחלשות מערכת החיסון, גם מחלה זו מלווה ברגיעה ובהתלקחויות המתפרצות לסירוגין.

לרוב מחלה זו מטופלת באמצעות תרופות אנטי דלקתיות, תוספי תזונה ותפריט תזונתי מאוזן, כאשר במידת הצורך באם המחלה מלווה בהתפרצויות קשות ותכופות, לעתים יש לבצע הליך כירורגי לצורך רגיעתה. בשנים האחרונות, לצד הטיפול התרופתי המסורתי, רופאים רבים נוקטים בשימוש בטיפולים ביולוגיים להפחתת תסמיני המחלה ומניעת ההתפרצויות הנלוות לה.

טיפול הביולוגי, בניגוד לטיפול התרופתי הרגיל, עושה שימוש בחומרים ביולוגיים לצורך הילחמות בגורמים הדלקתיים המעוררים את המחלה. טיפול זה מכיל לרוב שימוש בחלבונים שונים אשר כל אחד מהם פועל לצורך מיגור ומניעת גורמים ספציפיים אשר עשויים לעורר את המימד הדלקתי האופייני למחלת הקרוהן.

יתרונות הטיפול הביולוגי בקרוהן

בעוד הטיפול התרופתי הקונבנציונלי מטרתו לרוב לשכך באופן רגעי את התסמינים הנלווים למחלה, הרי שהטיפול הביולוגי טומן בחובו מטרה כפולה, שכן מלבד פעילותו לצורך מיגור התופעה בטווח הקצר הוא משמש גם לצורך טיפול בבסיס התופעה, כך שיש בו בכדי למנוע התלקחויות עתידיות, או לכל הפחות להפחית את מידת הופעתן.  פעולה זאת עשויה למנוע התדרדרות של המחלה לרבות היצרות מעיים וסיבוכים נוספים המצריכים התערבות כירורגית.

מאחר ומחלת קרוהן מתאפיינת לרוב בפעילות משובשת של מערכת החיסון, הרי שטיפול זה עשוי לסייע בשיקומה, זאת על ידי זיהוי של חומרים מזיקים המהווים גורם להתפרצות המחלה הדלקתית. עם השנים, יותר ויותר תרופות ביולוגיות אושרו לשימוש לצורך טיפול בחולי קרוהן, כאשר ישנן תרופות נוספות הנמצאות בהליך פיתוח בימים אלה.

חסרונות הטיפול הביולוגי בקרוהן

אמנם טיפול ביולוגי בחולי קרוהן  נחשב יעיל מעצם חדירתו לשורש התופעה, אך לעתם הטיפול עלול תופעות לוואי שונות כגון זיהומים, בחילות, כאבי בטן, וכאבי ראש. בחלק מהמקרים, תסמינים אלה עלולים להתפתח לכדי זיהום קשה המצריך טיפול מיידי. במקרים רבים, הזיהום המתפתח כתוצאה מהטיפול הביולוגי נובע כתוצאה מטיפול משולב באמצעות סטרואידים, שכן חומרים אלה עלולים להחליש את מערכת החיסון

מלבד זאת, לעתים מערכת החיסון מפתחת נוגדנים נגד אותם חלבונים ביולוגיים, כך שבמקרים מסויימים לא ניתן לחוש ביתרונות הטיפול. מה גם שלעתים ההשפעה של טיפול זה אינה רציפה, כאשר  במקרים מסויימים הטיפול הראשוני עובר בהצלחה ואילו המשך הטיפול אינו נותן את אותותיו.

טיפול ביולוגי בקרוהן באמצעות חוסמי tnf אלפא

כשם שהטיפול הביולוגי מתאפיין בשימוש בחלבונים ספציפיים המותאמים לצורך הכחדת המנגנון הדלקתי של אותם חומרים האחראים להיווצרות ההליך הדלקתי, כך רווח השימוש בחוסמי tnf אלפא המיועדים לצורך חיסול חלבוני ציטוקינים, שכן חלבונים אילו ידועים כמעוררי דלקות.

שימוש בחוסמי tnf אלפא אף מסייע לצורך מיגור ליקויים נוספים המתרחשים במערכת העיכול. תרופות אילו ניתנות באמצעות עירוי ורידי, כאשר כל אחת מהן מכילה מינון תרופתי שונה, זאת בהתאם לחומרת ההתלקחות ואופי התסמינים הנלווים לה.

בין תרופות חוסמי tnf אלפא, ניתן למרות למנות מספר תרופות פופולאריות, וביניהן- רמיקייד ויומירה, כאשר שתיהן מותאמות גם לטיפול בקרב חולים במצב קשה וכלולות בסל הבריאות.  טיפול באמצעות תרופות אילו עשוי להפחית את הסיכוי להתפתחות זיהומים חמורים במעי, עם זאת יש לעקוב אחר תופעות הלוואי הנלוות לשימוש בהן, שכן לעתים תסמינים אלה עלולים להוביל להתפחות של זיהומים ומחלות כדוגמת שחפת, כך שבמקרים רבים יש לערוך בטרם השימוש בהן בדיקה לצורך שלילת שחפת בגוף.

טיפול  ביולוגי בקרוהן באמצעות מעכבי אינטגרין

קבוצת תרופות נוספת לצורך טיפול ביולוגי במחלת הקרוהן הינה מעכבי אינטגרין אשר מטרתם למגר את הופעתם של חלבוני האינטגרין המסייעים בעידוד המנגנון הדלקתי במעיים באמצעות החלשת מערכת החיסון. בין תרופות אילו ניתן למנות מספר תרופות המשמשות לצורך טיפול ביולוגי במחלת הקרוהן, וביניהן – טיסברי ואנטיביו.

בעוד טיסברי טרם כלולה בסל הבריאות, אנטיביו מהווה חלק מהסל, כאשר היא משמשת הן למצבים מתונים והן לצורך טיפול בהסתעפויות קשות של המחלה. עם זאת, יש לציין כי שתי תרופות אילו כמו תרופות ביולוגיות נוספות עלולות לעורר תופעות לוואי שונות, כאשר במקרים נדירים הן אף עלולות לעלות את הסיכון לפיתוח דלקת מח נגיפית.

דילוג לתוכן