טיפול אלטרנטיבי בקרוהן וקוליטיס

טיפולים אלטרנטיביים לקרוהן וקוליטיסבדומה לכל שיטות הטיפול במחלות, גם במחלות קרוהן וקוליטיס יש להקפיד להתייעץ עם הרופא לפני תחילת כל הטיפולים האחרים בהם מעוניינים להתנסות. טיפולים אלטרנטיביים מסוימים עשויים לעבוד היטב בשילוב עם טיפולים רפואיים, ואחרים עשויים להוות אינטראקציה מסוכנת עם הטיפולים הרפואיים.

טיפולים אלטרנטיביים לקרוהן

קו הטיפול הראשון לקרוהן הוא טיפול תרופתי, אך חולים רבים מחפשים גם טיפולים אלטרנטיביים להקלת תסמיניהם. הטיפולים האלטרנטיביים לקרוהן כוללים:

פרוביוטיקה

מערכת העיכול מכילה חיידקים "טובים" המסייעים לעיכול והגנה מפני חיידקים "רעים". אם נוטלים אנטיביוטיקה, או שהם סובלים משילוב של קרוהן וקוליטיס, יתכן שהם סובלים ממחסור בחיידקים טובים.

פרוביוטיקה הם מיקרואורגניזמים חיים שניתן לצרוך. הם נמצאים במזונות מסוימים או שניתן לקחת אותם בצורת תוספים. הם פועלים כמו חיידקים טובים במעיים, ויעילים בהתאם למיקום המחלה ושלבי התפתחותה. סוגים מסוימים עובדים עבור חלק מהחולים, אך לא על כולם.

פריביוטיקה

זוהי תזונת פרוביוטיקה המיועדת לטיפול בחיידקי המעיים. הוספתה לתזונה עשויה לשפר את תפקוד החיידקים במעיים. שימוש בפריביוטיקה בשילוב עם פרוביוטיקה עשוי לשפר את יעילות הפרוביוטיקה. פריביוטיקה הן סוגי פחמימות שאינן ניתנות לעיכול, הנמצאות במזונות כגון:

  • ארטישוקים
  • דבש
  • דגנים מלאים
  • בננות
  • בצל
  • שום.

שמן דגים

ידוע ביעילותו לקידום בריאות הכולסטרול, אך יעיל גם לחולי קרוהן וקוליטיס. חומצות שומן אומגה 3, הנמצאות בשמן דגים, עשויות להיות בעלות תכונות אנטי דלקתיות ולסייע בהפחתת תסמיני קרוהן.

מחקר אחד מצא שמטופלים הנוטלים שמן דגים, נמצאים בסיכון גבוה פי שניים לשמור על תקופות ההפוגה, בהשוואה למשתתפי המחקר שלקחו פלצבו.

דיקור סיני – שיטה עתיקה המשתמשת במחטים דקות המוחדרות לנקודות פרטניות על הגוף. מטפלים אלטרנטיביים מאמינים שהטיפול מגרה את המוח לשחרר אנדורפינים, כימיקלים החוסמים כאב. הטיפול עשוי אף לחזק את המערכת החיסונית ולסייע בלחימה בזיהום במחלות קרוהן וקוליטיס.

ביופידבק – סוג של טיפול הרפיה. באמצעות מכונה, ניתן לראות איך הגוף מגיב לכאב, וללמוד כיצד לשלוט בתגובות לתסמינים כגון טמפרטורת גוף; זיעה מוגברת; זרימת דם; וגלי מוח. כך ניתן ללמוד להתמודד עם התכווצויות שרירים וכאבים.

טיפולים צמחיים לקרוהן – מסייעים להקלת תסמיני מחלת קרוהן וקוליטיס, וכוללים מיץ אלוורה; קמומיל; ומנטה.

טיפולים אלטרנטיביים לקוליטיס

מציאת הטיפול הנכון לקוליטיס, תלוי בשילוב הנכון בין תרופות במינונים הנכונים והתאמת הטיפולים המשלימים למניעת אינטראקציות עם התרופות. זהו המפתח לשליטה בתסמינים והשגת הפוגה מהמחלה.

מספר טיפולים אלטרנטיביים לקוליטיס צוברים תשומת לב ציבורית ורפואית חיובית בשל יעילותם. יש להתייעץ עם הרופא לפני שימוש בכל אחת מתוכניות הטיפול המשלימות.

אימוני הרפיה

לחץ אינו גורם לקוליטיס כיבית, אך מחקרים מראים שהוא עלול להחמיר תסמיני כאבי בטן בקרב החולים.

כדי להתמודד עם מתח, יש להקפיד על שיטות הרפיה המסייעות לרגיעה. מחקר שפורסם בכתב העת פסיכולוגיה ובריאות, מצא שחולי קוליטיס שהשתתפו בתוכניות אימוני הרפיה כגון מדיטציה או דמיון מודרך, ולאחר מכן התאמנו בבית, חוו פחות כאבים בהשוואה לחולים שלא ניסו טיפול אלטרנטיבי זה.

טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT)

חולי קוליטיס רבים נאבקים גם עם דיכאון, אך טיפול זה, שהוא סוג של פסיכותרפיה או טיפול בדיבור, עשוי לסייע. גישה זו מלמדת כיצד להשתמש במחשבות, הרגשות וההתנהגויות על מנת לשפר את מצב הרוח והבריאות.

מחקר שפורסם בכתב העת של האקדמיה האמריקאית לפסיכיאטריית ילדים בגיל ההתבגרות, גילה שטיפול התנהגותי קוגניטיבי נמצא יעיל ביותר לצעירים עם קוליטיס כיבית ודיכאון. הטיפול הוביל לשיפור במצב הרוח, וכתוצאה מכך להפחתת התסמינים.

אולי יעניין אותך גם:

חוקרים בדקו את יעילות הכורכומין בטיפול בקרוהן וקוליטיס – והממצאים מפתיעים

דילוג לתוכן