השוואה בין שני סוגים נפוצים של ניתוחים בריאטרים

ניתוחים בריאטרים הם ניתוחים שנועדו לסייע בהפחתת משקל עודף. ניתוחים אלו צוברים פופלריות רבה בציבור הרחב. הצלחות רבות נרשמות לטובת ניתוחים אלו, ומלבד השיפור הדרסטי בהפחתת המשקל, הניתוחים הם טיפול יעיל במגוון מחלות הקשורות להשמנה: סוכרת, שומנים גבוהים בדם, מחלות מפרקים, מחלות לב וכלי דם, ועוד.

כיום, הניתוחים מומלצים לבעלי משקל עודף, שמסת הגוף שלהם (Body Mass Index – BMI) גבוהה מ -40, או גבוהה מ- 35, והם סובלים ממחלת רקע הקשורה להשמנה (למשל: סוכרת). לחולים אלו סיכוי גדול להרוויח מהניתוח. ניתן , כמובן, לנסות להפחית במשקל בצורות דרסטיות פחות, על ידי שמירה על משטרים דיאטטים שונים, אלא שניסיונות רבים כאלו נידונו לכישלון. מסתבר שקשה מאוד, מסיבות ביולוגיות ופסיכולוגיות כאחד, להפחית אחוז משמעותי ממשקל הגוף, ולשמור על משקל תקין לאורך זמן. סיכויי ההצלחה במשימה מפרכת זו גבוהים בהרבה לאחר ניתוח בריאטרי.

סוגים של ניתוחים בריאטרים

ניתוח בריאטרי אינו ניתוח יחיד. מדובר על מספר סוגים של ניתוחים, שנועדו כולם להפחית את משקל המנותח, בשתי דרכים עיקריות: מניעה של הכנסת כמויות אוכל גדולות למערכת העיכול, ופגיעה בספיגה היעילה של אוכל במערכת העיכול. ניתוחים בריאטרים כוללים, ביו היתר: ניתוח "טבעת", ניתוח "שרוול קיבה", ניתוח "מעקף קיבה", וניתוחים שונים המשפיעים על המעי הדק והתריסריון. בעוד שבעבר הניתוח הפופלרי היה ניתוח טבעת, כיום צובר ניתוח השרוול פופלריות רבה מאוד.

איזה ניתוח בריאטרי עדיף?

איזו ניתוח בריאטרי עדיף? איזה ניתוח נותן תוצאה טובה יותר לאורך זמן? על שאלה זו ניסו החוקרים לענות במחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת הרפואי Annals of surgery. במחקר זה ביקשו החוקרים להשוות בין שני ניתוחים בריאטרים נפוצים: ניתוח שרוול, וניתוח מעקף קיבה.

ניתוח שרוול – Sleeve gastrectomy  הוא ניתוח פשוט, שנעשה בגישה לפרוסקופית. בגישה זו לא נפתח חלל הבטן על ידי חתך  אורך, והניתוח כולו מתבצע באמצעות שלושה חתכים קטנים , המאפשרים גישה למצלמה ולכלי העבודה. בניתוח חותכים את החלק העקמומי האחורי של הקיבה, תופרים את גדם הקיבה שנותר, וכך משאירים קיבה קטנה יותר באופן משמעותי. ניתוח זה שייך לקבוצת הניתוחים הבריאטרים המובילים לירידה במשקל באמצעות הגבלת כמות האוכל בקיבה.

ניתוח "מעקף קיבה" – Roux-en-Y Gastric Bypass הוא ניתוח שנועד לעקוף את החלקים הסופגים העיקריים של מערכת העיכול – התריסריון ותחילת המעי הדק. בניתוח זה משתמשים בלולאת מעי דק ליצירת מעקף מהחלק העליון של הקיבה, אל החלק הממשיך של המעי הדק. בנוסף, סוגרים בסיכות את חלקה עליון של הקיבה. בניתוח לא מתאפשרת כניסת מזון מרובה לקיבה, והאוכל שעובר מגיע ישירות לחלקים מתקדמים של המעי הדק.

במחקר שפורסם השתתפו 217 מנותחים. המחקר נערך בארבעה מרכזים כירורגים גדולים בשוויץ. המנותחים חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות: קבוצה אחת (107 משתתפים) עברו ניתוח שרוול קיבה, והקבוצה השנייה (110 משתתפים) עברו ניתוח מעקף קיבה. מרבית החולים (כמעט שלושה רבעים) היו נשים, והגיל החציוני של המנותחים היה 43 שנים – מדובר בקבוצה צעירה למדי, כצפוי מחולים שעוברים ניתוח מבחירה, ולא על רקע מחלה חמורה.

החוקרים השוו בין שתי הקבוצות במספר פרמטרים. ניתוח השרוול היה קצר יותר בממוצע מניתוח המעקף (87 דקות לעומת 108 דקות) מכיוון שניתוח ארוך יותר נקשר לסיכון מוגבר לזיהומים וסיבוכים יש בכך יתרון לניתוח השרוול. שיעור הסיבוכים שהופיעו תוך חודש מהניתוח היה גבוה יותר אצל החולים שעברו ניתוח מעקף (17%) לעומת החולים שעברו ניתוח שרוול (8%). הסיבוכים החמורים היו נפוצים יותר גם הם בניתוח המעקף – אבל ההבדל לא הגיע לכדי משמעות סטטיסטית.

ההשוואה הנוגעת להצלחת הניתוח בהפחתת המשקל, הראתה שלשני הניתוחים תוצאות דומות. שיעור אובדן המשקל העודף נע סביב 72% בניתוח השרוול, לעומת 76% בניתוח המעקף – שוב ללא הבדל סטטיסטי משמעותי. איכות החיים והמחלות הנלוות הראו שיפור דומה אחרי שני הניתוחים, אבל נצפה שיעור תגובה טוב יותר של צרבת ורפלוקס חומצי לאחר ניתוח המעקף (חולים לאחר מעקף קיבה הבריאו בשיעור גבוה יותר מהצרבת הקשורה להשמנה).

נראה, שהמטולטלת נוטה לכיוון ניתוח השרוול. מחקר זה אומנם מספק נתונים לטווח קצר בלבד (שנה לאחר הניתוח), אך נראה שהתועלת בשני הניתוחים דומה מאוד, והסיכון קטן יותר בניתוח השרוול. אין ספק שבשנים הקרובות הניתוחים הבריאטרים ייתפסו מקום רב עוד יותר ברפואה, בייחוד עם התגברות מגיפת ההשמנה הפושה בעולם בכלל, ובעולם המערבי בפרט.

אולי יעניין אותך גם:

שיקום בבית לאחר ניתוח בריאטרי

דילוג לתוכן