ניתוח טבעת

ניתוח טבעת הוא ניתוח ששייך למשפחת הניתוחים הבריאטריים ולפיכך מטרתו היא להביא לכך שהמנותח יחווה ירידה במשקל. בניגוד לניתוחים אחרים שבהם מבוצעת כריתה או מבוצע מעקף של חלקים ממערכת העיכול, בניתוח זה לא מבצעים חיתוכים או שינויים מרחיקי לכת במערכת העיכול אלא רק מגבילים את נפח הקיבה. שמו של הניתוח בא לו מהטבעת הסיליקונית שמוחדרת לחלל בטנו של המנותח ומונחת סביב צוואר הקיבה. מדובר על טבעת שניתן לנפח וכך ליצור מעין הפרדה בין חלקה העליון לחלקה התחתון.

הטבעת חוצצת את הקיבה לשני כיסים למעשה. הכיס העליון הוא שק בנפח של חמישה עשר עד עשרים וחמישה סמ"ק בלבד וכך היכולת של המנותח לאכול כמות גדולה של מזון מתבטלת לחלוטין. בעקבות זאת, על המנותח לשנות לחלוטין את הרגלי האכילה שלו מה שבתקווה יסייע לו לרדת במשקל בטווח הארוך.

מסיבה זו נקראים הניתוחים הבריאטריים בעגה המקצועית ניתוחים מחנכים. עם זאת, חשוב להבין כי יכולת הספיגה של מערכת העיכול לא נפגעת ולכן באופן עקרוני המנותחים יכולים לבצע מניפולציות שונות בתפריט היומי שלהם ועדיין לשמור על משקלם (מילקשייק או שמנת לדוגמה יכולים בקלות להחליק דרך קוטר הטבעת ולתרום תרומה משמעותית של ממש לתצרוכת הקלורית היומית).

רקע כללי על הניתוח

הכיס העליון שנוצר מעל הקיבה לא מתרוקן בקלות לאחר אכילת מזון מוצק, וברגע שהוא מתמלא המנותח חש בהרגשת שובע. באופן כזה המנותחים לומדים לשבוע גם לאחר צריכת כמויות קטנות מאוד של מזון. הטבעת מאלצת את החולים לברור את מזונותיהם בקפידה, להאט מאוד את קצב האכילה, ללעוס היטב את מזונם ובסופו של דבר לסגל לעצמם דפוסי אכילה חדשים שבהם לא התנסו קודם לכן.

היתרון של ניתוח טבעת בהשוואה לניתוחים בריאטריים אחרים הוא כפול כיוון שמעבר לכך שמדובר על ניתוח הפיך, הרי שמדובר על אביזר מיוחד שניתן לכוונון. על ידי ניפוח של הטבעת ניתן להצר את הקוטר שלה ועל ידי שאיבת האוויר מתוכה ניתן להקל מעט על מעבר המזון. בניתוחים אחרים שנחשבים לנפוצים יותר לא ניתן לרוב להחזיר את הגלגל לאחור ולא ניתן לבצע שינויים לכאן או לכאן בהליך הכירורגי.

אילו תוצאות צפויות כתוצאה מהניתוח?

התוצאות הצפויות מהניתוח נחשבות לאינדיבידואליות עד מאוד. למעשה כל מטופל צפוי לתוצאות אחרות בהתאם למידת ההתאמצות והיכולת שלו. ישנם מנותחים שחוו ירידה משמעותית ביותר במשקל, ישנם שנהנו מהפחתה זניחה ביותר וישנם כאלו שירדו במשקלם אך מקץ פרק זמן של פחות משנתיים השיבו את המשקל שאבדו. באופן ממוצע המנותחים מצליחים להשיל עד חמישים אחוז מהמשקל העודף שנשאו על גופם לפני הניתוח. שימו לב – לא מדובר על מחצית מהמשקל הכללי אלא רק על מחצית מסך המשקל העודף.

כיצד מתבצע הניתוח (מהלך הניתוח)

הניתוח מתבצע תחת הרדמה מלאה ובגישה הלפרוסקופית. המשמעות היא שלא מבוצע חתך גדול בבטנו של המנותח, אלא רק מספר חורים זעירים דרכם מוחדרים כלי הניתוח, הטבעת כמובן וסיב אופטי שמאפשר למנתחו לצפות בנעשה בתוך חלל הבטן של המנותח. בתחילת הניתוח מרימים את הכבד וחושפים את החלק העליון של הקיבה. לאחר מכן יוצר המנתח מעין מחילה דרכה הוא משחיל את הטבעת סביב צוואר הקיבה ליצירת צוואר הבקבוק הרצוי.

ברגע שהטבעת נמצאת במקום המנתח נועל אותה במקומה ומחבר אותה למעין פורט שצמוד לשכבת השומן התת עורית בדופן הבטן כדי שיוכל לנפח אותה או לרוקן אותה במידת הצורך בבוא העת. לרוב לא מבצעים ניפוח של הטבעת במשך חודש וחצי על מנת לתת לאזור להחלים לפני הניפוח הראשוני.

האם מדובר על ניתוח מסוכן?

ניתוח טבעת לא נחשב לניתוח מסוכן אך בדומה לניתוחים אחרים גם הוא מכיל סכנות מסוימות שיש לקחת בחשבון. באופן כללי שיעורי התמותה כתוצאה מהניתוח עומדים על 0.5% ושאר הסיכונים כוללים דלף מהקיבה או דימום לאחר הניתוח (חצי אחוז עד אחוז אחד מהמנותחים). כמו כן, במקרים מסוימים הטבעת יכולה לחוות צניחה כלפי מטה ובעקבות כך יהיה צורך לעבור ניתוח לתיקון.

מדובר על ניתוח פשוט מאוד יחסית לניתוחי ההרזיה השונים שבעבר נחשב לפופולארי מאוד אך כיום נחשב לפחות פופולארי לאור העלייה בפופולאריות של ניתוח השרוול ומעקף התריסריון המפורסמים.

אולי יעניין אותך גם:

שיקום בבית לאחר ניתוח בריאטרי

דילוג לתוכן