טיפול בגלי רדיו לתסמונת על שם ברט בושט

טיפול בגלי רדיו התגלה כיעיל בתסמונת הפוגעת בוושט ואשר עלולה להוביל לסרטן. הטיפול, שזמין כיום בארץ, מצליח לשקם אתטיפול בגלי רדיו לתסמונת ע"ש ברט בושט רקמת הרירית ומתאים במיוחד למי שאובחן כסובל או סובלת מתסמונת ע"ש ברט. נסביר על כך ועל הקשר בין התסמונת לבין צרבת.

מה הם מאפייני התסמונת על שם ברט?

תחושה של צרבת איננה דבר חריג או מיוחד. אולם, כאשר הצרבת הופכת לתופעה מתמשכת, חוזרת ונשנית ומציקה ביותר, עלולה להיות לכך השלכה ברורה על רקמת הרירית של הושט. בתסמונת, אנשים שסובלים מצרבת לא רק חווים תחושה לא נעימה במעלה הגרון. מיצי העיכול והחומצות גורמים לשינויים במבנה הושט. על פי ההערכות, אחד מכל עשרה אנשים שסובלים מצרבת ממושכת יפתחו אחר כך גם את התסמונת על שם ברט.

מדוע זה קריטי לאבחן מוקדם ככל הניתן את התסמונת?

צרבת מתמשכת, שהרופאים מכנים בשם ריפלוקס או החזר קיבתי, איננה בהכרח מסוכנת. זוהי תופעה מציקה, מאוד לא נעימה, אשר עלולה להחמיר בעקבות צריכת אוכל שמנוני או חריף. מכיוון שההרגשה לא נעימה, כאשר בהחלט לפנות לייעוץ רפואי. אבל התסמונת שעליה אנו מדברים כאן חורגת מתחושה לא נעימה. נמצא כי אחוז די גבוה מהמאובחנים יפתחו בשלבים מאוחרים יותר שינוי של תאי ושט לתאים סרטניים. לכן, חשובים מאוד הממצאים אשר מורים על יעילות הטיפול בגלי רדיו. שיקום הושט מבעוד מועד מחזיר את התפקוד התאים לתקין ומוריד במידה ניכרת ביותר את הסיכוי למחלה ממארת.

כיצד מאבחנים את התסמונת על שם ברט?

זיהוי ואבחון התסמונת נעשה לרוב בכמה שלבים:

  1. תלונה של מטופל על צרבת, כאבים בלוע, צריבה, לפעמים כאבי בטן או בחילות נלווים.
  2. שלילת מצבים רפואיים או מחלות אחרות, בהחלטת רופא.
  3. נטילת דוגמית מרירית הושט, למשל על ידי גסטרוסקופיה.
  4. זיהוי התאים במעבדה והחזרת התשובה לנבדק או לרופא מטפל.
  5. יתכן שיהיה צורך לזהות כמה מאורך הושט הושפע מהריפולוקס. קיים קשר בין גודל הרקמה הפגועה לבין הסיכוי להשתנות נוספת של תאי הושט והפיכתם לסרטניים.
  6. במידת הצורך יומלץ על מעקב מתמשך, אחר מצב התסמונת.

מה מידת האפקטיביות של הטיפול באמצעות גלי רדיו בתסמונת?

מחקרים מראים כי הטיפול הממוקד באמצעות גלי רדיו מסוגל להחזיר את הגלגל לאחור עבור מרבית המטופלים. כלומר, אותם תאי רירית הוושט שהשתנו בצורה לא ממאירה, אם יטופלו בזמן ישתקמו. רירית הושט מקבלת טיפול בגלי רדיו, אלה גלים שאינם מזיקים אלא בעלי יכולת לרפא ולשקם. שלושה רבעים מהחולים, כך מתגלה בבדיקות חוזרות, חווים שיקום של תאי הושט בצורה דרמטית ביותר.

מדוע בעצם נפגעת הושט?

תסמונת על של ברט מהווה דוגמה לנזק שמיצי העיכול והקיבה יכולים לחולל. תאי הקיבה הינם עמידים ביותר ואינם נפגעים בנקל, גם בנוכחות חומציות חזקה. מעבר הפוך של מיצים, במעלה הושט, נגרמת למשל כאשר הסוגר לא מתפקד, כאשר ישנם ליקויים בתפקוד הושט, בלוטות הרוק,הרגלי תזונה  מסוימים, נוכחות תרופות או תוספי תזונה מסוימים למשל תוסף של ברזל.

הטיפול בגלי רדיו מגיע לאחר תקופה ארוכה שבה הצרבת מלווה את המטופל. בנוסף לטיפול זה, ישנה אפשרות להשיג הקלה על ידי שינוי בתרופות המרשם ואף שינוי תזונתי ופעילות גופנית. נמצא כי הפחתה במשקל עשויה להפחית את תופעת הריפלוקס וכך גם הפחתה בתיבול המזון והימנעות מאוכל חריף או תעשייתי. אבחון שגוי של הבעיה יחסית נפוץ ואף מוביל להליכים רפואיים מיותרים (כגון צנתור). אבחון יעיל וטיפול בגלי הרדיו משפיעים בצורה חיובית על איכות החיים ומניעת מחלות קשות.

דילוג לתוכן