מהי בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית?

קולונוסקופיה היא הליך אשר מאפשר לבוחן, בדרך כלל גסטרואנטרולוג, להעריך את מראה החלק הפנימי של המעי הגס. ההליך מבוצע באמצעות החדרת צינור ארוך וגמיש הנקרא קולונוסקופ, בעובי של כאצבע, לתוך פי הטבעת, תוך החדרתו באיטיות עד למעי הגס.

קצה הקולונוסקופ מצויד באלומת אור ומצלמת וידיאו ורירית המעי הגס הפנימית ניתנת להמחשה ישירה בתמונות המשודרות מהמצלמה לצג טלוויזיה. שיטה קלסית זו של בדיקת המעי הגס נקראת קולונוסקופיה אופטית.

הבדיקה מבוצעת לשם איתור פוליפים, גידולים שפירים אשר עלולים לגרום לסרטן, במעי הגס. כמעט תמיד ניתן להסיר גידולים אלו באמצעות הקולונוסקופ.

מהי קולונוסקופיה וירטואלית?

קולונוסקופיה וירטואלית היא טכניקה אשר משתמשת בסריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT), על מנת לבנות תמונות וירטואליות של המעי הגס, באופן דומה לצילומים הממחישים את המעי הגס באמצעות תצפית ישירה של קולונוסקופיה אופטית.

מה שמבדיל את הבדיקה הוירטואלית מהבדיקה האופטית הוא תהליך ההכנה הכרוך בריקון המעי הגס באמצעות משלשלים, ביום שלפני הבדיקה. במהלך הבדיקה, מוכנס צינור קטן לתוך פי הטבעת על מנת להזריק ולמלא את המעי הגס באוויר. צינור זה אינו מוחדר אל המעי הגס, ובדיקת ה-CT מתבצעת לשם תרגום הסריקה באמצעות תכנת מחשב ליצירת תמונות וירטואליות של המעי הגס.

כאשר הבדיקה מבוצעת כראוי, היא יכולה להיות יעילה כמו קולונוסקופיה אופטית ובניגוד לה, עשויה לעיתים לאתר פוליפים נסתרים מאחורי קפלים. התהליך אורך רק עשר דקות והוא בדרך כלל קל ופשוט.

חסרונות הקולונוסקופיה הוירטואלית

החיסרון העיקרי של קולונוסקופיה וירטואלית היא התהליך המקדים של הכנת המעי באמצעות ניקויו. מטופלים רבים מתלוננים על תהליך זה ולא על הבדיקה עצמה. אך רופאים מסבירים כי אם הסריקה הוירטואלית מוצאת משהו במעי הגס, היא עושה זאת ב-17% מהזמן.

החיסרון הנוסף הוא הממצאים השגויים לעיתים של הבדיקה הוירטואלית. גם כאן מסבירים רופאים כי אין זה חסרון נורא כל כך שכן הבדיקה נועדה למצוא פוליפים רבים ככל הניתן כמו גם גורמים לזיהומים ונגיפים אחרים. אך החולים שאצלם אותרו ממצאים שגויים, יצטרכו לעבור בדיקת קולונוסקופיה אופטית, בנוסף לבדיקה הוירטואלית, על מנת לאשר את הממצאים.

סברה מדעית נועזת יותר הופכת חסרון זה ליתרון. רופאים באוניברסיטת הארוורד מוצאים כי מטופלים בגילאי חמישים ומעלה, אשר עוברים בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית, יכולים לאתר הפרעות אחרות אשר עשויות להיות חסרות תסמינים, אך עלולות לגרום לנזק עתידי.

באמצעות הבדיקה, יכולים הרופאים לאתר מפרצת אב העורקים בבטן וגידולים בחלקים אחרים של הגוף.

דברי המומחים

האגודה האמריקנית למלחמה בסרטן, הוסיפה השנה את הקולונוסקופיה הוירטואלית לרשימת אפשרויות טיפולי המניעה לסרטן המעי הגס. לדברי האגודה, רק מחצית מהאנשים מקבלים המלצות לבדיקות סקירת סרטן המעי הגס, וקולונוסקופיה וירטואלית עשויה לשפר נתון מצער זה. לכן, התחזית לעתיד היא כי בדיקה זו תהיה משמעותית יותר ויותר.

עולם הרפואה עדיין חלוק בדעותיו לגבי יתרונות בדיקה זו, השלכותיה, אמינותה ויעילותה, ואין ספק כי קיים צורך במחקרים נוספים בנושא זה. אך נכון להיום, ובעזרת הציוד המשוכלל המתאים, ההכשרה והידע המקיפים, תיכנס בדיקה זו להליך שגרתי ונפוץ בעתיד הלא רחוק.

דילוג לתוכן