שחמת הכבד

שחמת הכבדהכבד מפרק את החומרים הרעילים המוצאים את מקומם במחזור הדם, מסלק מהדם את האמוניה, יוצר חלבונים חיוניים, אוגר אנרגיה ולוקח תפקיד מרכזי בתהליכי המטבוליזם. הבעיה מתחילה כשמופיעות בעיות שונות ולעתים חמורות בכבד, חלקן מסכנות חיים.

מאמר זה מציג את שחמת הכבד, שהיא מצב סופי וממש לא פשוט של מחלת כבד. המשמעות הישירה של השחמת היא שרקמת הכבד נהרסת באופן כמעט מלא, עד שהכבד מאבד את יכולתו התפקודית. אבל האם יכול להיות קשר בין מחלות מעי דלקתיות, בראשן קרוהן או קוליטיס, לבין שחמת הכבד?

על שחמת הכבד

במהלך המחלה נפגעים וניזוקים התאים מהם מורכב הכבד, הפגוציטים. מתרחשת הגדלה של רקמת החיבור על חשבונה של רקמת הכבד התפקודית.

מצב זה יוצר מחיצות בין אונות הכבד הסמוכות (פיברוזיס), מה שמביא לפגיעה משמעותית ברמת התפקוד של הכבד ובאופן בו הדם זורם אליו וממנו.

כיצד נגרמת שחמת?

שחמת הכבד מעידה על בעיות ממושכות וחמורות בכבד, שגרמו למצב בו התפקוד שלו לוקה והמבנה הרוס כמעט לחלוטין. גורם הסיכון העיקרי לשחמת הוא שתייה מוגברת של משקאות אלכוהוליים, אם כי ייתכן שהבעיה תיגרם גם עקב מחלות ויראליות או אוטואימוניות, אי ספיקת לב, מחלות ובעיות מטבוליות ועוד.

כאן בדיוק מחלות המעי הדלקתיות נכנסות לתמונה והופכות אותה למורכבת עוד יותר. מחלות ופגיעות שונות בכבד עלולים להיגרם עקב סיבוכים של מחלות המעי הדלקתיות. הדלקת המתרחשת באזורים שונים במערכת העיכול (על פי דפוסי המחלה ודרגת החומרה שלה) עלולה להביא לפגיעה בכבד, בעיקר אם המחלה היא ממושכת ולא מטופלת כראוי.

יש מקרים בהם דווקא הטיפול במחלות המעי הדלקתיות הוא שמביא לאותה פגיעה לא רצויה בכבד. חלק מהתרופות בהן נעשה שימוש במטרה להתמודד עם מחלת המעי הדלקתית עלולות לגרום נזק משני לכבד, עד למצב של שחמת כבד. אך יש לציין שהפגיעה בכבד אינה מתרחשת בקרב כל חולי קרוהן או קוליטיס, ובמקרים רבים, איברים שונים נפגעים תחילה עד שהדלקת מתרחשת.

ההערכות הן שכחמישית מבין חולי הקרוהן או הקוליטיס סובלים משיבוש זה או אחר ברמת התפקוד של הכבד בעקבות מחלת המעי. אלו הם אחוזים שבהחלט מצריכים התייחסות.

איך מזהים בעיה בכבד?

לשחמת כבד בפרט ולמחלת כבד בכלל עלולים להיות לא מעט תסמינים. ההמלצה שלנו היא שחולים במחלות מעי דלקתיות יהיו כל העת עם האצבע על הדופק, ישימו לב לסימפטומים העיקריים שעלולים לאפיין בעיות בכבד ויבצעו בדיקות לאבחון ולבירור אם הם חוששים שדבר מה אינו כשורה.

אצל חולי קרוהן וקוליטיס הסובלים במקביל מבעיה בכבד, בגלל המחלה או בלי קשר אליה, עלולים להופיע תסמינים דוגמת עייפות כרונית, גרדת בעור, כאבים (בעיקר בחלקה התחתון של הבטן), עלייה בחום הגוף, או צמרמורת. במקרים רבים, הטיפול בבעיה הראשונית יכול לשפר את מצב הכבד.

אך כששחמת הכבד מתרחשת, המצב חמור ומצריך טיפול נפרד בכבד. הטיפול מתמקד לרוב בהקלה על תסמיני השחמת, טיפול בגורמים לה ומתן מענה ראוי לתסמינים, אם הם מופיעים.

דילוג לתוכן