מחלת קרוהן גסטרודואדונלית

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

קרוהן גסטרודואודנליתקרוהן עלול לתקוף את מערכת העיכול שלנו עקב סיבות שונות, שלא תמיד אינן ידועות: מה שמקשה על המניעה ואבחון. ההנחה כיום היא שלמחלה יש בסיס גנטי מסוים (גם אם הגן הספציפי לא זוהה עדיין), גורמים סביבתיים, הרגלי תזונה לא נכונים וגם גורמים נפשיים דוגמת לחצים או מתחים.

יש לזכור שמחלת קרוהן עלולה לפגוע באזורים שונים בגוף, והתסמינים הפרטניים המשתנים אצל כל חולה, הם המגדירים אותה. מאמר זה מציג את היבטי מחלת קרוהן גסטרודונודנלית, מופע של מחלות הקרוהן בו היא פוגעת בעיקר בקיבה ובתריסריון.

אך יתכן מצב בו המחלה תפגע גם בחלקים הנמוכים יותר של מערכת העיכול, כאשר ככל שהמחלה חמורה יותר כך היא צפויה לפגוע ביותר אזורים.

הסימפטומים של קרוהן גסטרודואדונלית

מחלת קרוהן גסטרודואדונלית כוללת מספר תסמינים המאפיינים אותה, המופיעים לצד התסמינים הכלליים יותר של מחלת קרוהן. במקרים הפשוטים יחסית, בהם המחלה תוקפת את התריסריון והקיבה אך לא מעבר לכך, תהיה פגיעה בספיגת הרכיבים השונים בגוף אבל לא פגיעה מסיבית מדי.

הסיבה היא שהחלק הארי של הרכיבים התזונתיים החיוניים עבור הגוף שלנו נספגים באזורים שונים במערכת העיכול. גם במצב הדברים הזה עלולים להיווצר חוסרים תזונתיים, בצורה ישירה או עקיפה. הסיבה היא שאצל חולים בקרוהן בכלל ובקרוהן גסטרודואדונלית בפרט, כל אכילה כרוכה באי נעימות ובכאבים המאפיינים את הרגעים שאחרי, בהם המזון מתעכל בגוף.

השלכות תזונה לקויה – התוצאה היא נטייה להפחית את כמויות האוכל, מה שייצור חוסרים חמורים בוויטמינים, בסידן, בחומצות אמינו וכדומה. כמו כן התסמינים האחרים של המחלה עלולים להביא לאותם חוסרים, דוגמת בחילות או הקאות שאינם רצויים בכל מקרה. האדם הסובל מהחוסרים האלה עלול להרגיש חולשה או אפילו לסבול מאנמיה לכל דבר ועניין.

כך מאבחנים קרוהן גסטרודואדונלית

בניגוד לחלק מהמחלות האחרות, מחלות מעי דלקתיות אי אפשר לאבחן רק על סמך התסמינים: הם נוטים להיות כלליים כאמור וגם אינם מופיעים תמיד. זה לא אומר שאי אפשר להתבונן על התסמינים. הרופא המאבחן חייב לבצע תשאול מקיף של המטופל, כולל שורת בדיקות במטרה לגלות האם מדובר בקרוהן גסטרודואדונלית או בסוג אחר של מחלת קרוהן.

החדשות המעודדות הן שיש כיום אמצעים רבים ומגוונים לביצוע האבחון, כשבין היתר ניתן להצביע על גסטרוסקופיה, קולונסקופיה, ביופסיה, בדיקת דם, בדיקת צואה, MRI, CT ואחרות. שילוב של הבדיקות האלה אמור לספק תשובה חד משמעית לגבי סוג המחלה שסובלים ממנה ודרגת החומרה שלה.

האם ניתן לטפל בקרוהן גסטרודואדונלית?

קרוהן גסטרודואדונלית היא מחלה כרונית. הטיפולים שכן ניתנים בתחום מתמקדים במספר מטרות, דוגמת שמירה על רמיסיה, הקטנת הגירוי של מערכת העיכול העליונה ושיפור התסמינים. אופי המחלה ודרגת החומרה שלה יגדירו את הטיפולים הספציפיים שנעשים, כאשר שילוב בין מספר טיפולים הוא אפשרי ובמקרים רבות גם מתבקש.

בין הטיפולים המקובלים למחלות קרוהן ניתן למנות תרופות אנטי דלקתיות או כאלה המדכאות את פעילות המערכת החיסונית. שינויים קפדניים בהרגלי התזונה והקפדה על פעילות גופנית המשפרת את התסמינים. במצבים מורכבים יותר, וכאשר הטיפולים הבסיסיים מתגלים כלא יעילים, ניתן לבצע הזנה ורידית במטרה למנוע גירוי של מערכת העיכול. בנוסף, ייתכנו פעולות כירורגיות שונות.

אולי יעניין אותך גם:

האם מחלת קרוהן שכיחה יותר באנשים מגזע מסוים? מחקר בדק

דילוג לתוכן