פרוקטוסיגמואידיטיס

פרוקטוסיגמואידיטיס בקוליטיסקוליטיס היא מחלת מעי דלקתית חמורה העלולה להופיע בכל גיל, אבל נפוצה בעיקר בשתי קבוצות גילאים: הראשונה היא צעירים בגילאי 15 עד שלושים, והשנייה מבוגרים בגילאי שישים עד שמונים.

המחלה מאופיינת בהתקפים בתדירות ובדרגת עוצמה משתנים, בכל אחד מהם עלולים להופיע תסמינים דוגמת שלשולים, ריבוי יציאות, דימומים בצואה, הפרשות ריריות מפי הטבעת, כאבי בטן ועוויתות, חום, בחילות, הקאות וירידה במשקל כתוצאה מכל אלה.

מאמר זה מציג את אחת מסוגי מחלת הקוליטיס, בעלת המונח הבלתי אפשרי להגייה "פרוקטוסיגמואידיטיס", בתקווה, כמובן, שלא תצטרכו לומר אף פעם.

מהו פרוקטוסיגמואידיטיס?

פרוקטוסיגמואידיטיס היא דלקת כיבית המופיעה בעיקר ברקטום וכן בחלקו התחתון של המעי הגס היא נחשבת כחלק ממחלת הקוליטיס מבחינת התסמינים, אך הדפוסים הספציפיים עשויים להשתנות בהתאם למיקום הייחודי בו היא תוקפת את מערכת העיכול.

כך הפגיעה הצפויה ברקטום תזכיר את זו הנגרמת במצבים אחרים, כשהפגיעה בסיגמה מרחיבה את טווח הבעיה. פרוקטוסיגמואידיטיס עלול להיגרם עקב מספר גורמי סיכון, שאף מייחדים אותו ביחס לסוגים אחרים של קוליטיס. כך למשל מדובר באחד הסיבוכים האפשריים של טיפולי קרינה בנגעים טרום ממאירים, כאשר במקרה הזה עלולים להיגרם דימומים בצואה באופן כרוני וכן שלשולים.

המפתח: אבחון מהיר וטיפול יעיל

מחלות מעי דלקתיות עלולות להיות כרוניות, אך ההתמודדות פשוטה יותר כשמאבחנים את המחלה מוקדם יחסית. בדרך כלל יופיעו מספר תסמינים שיגרמו לחשד ולביקור אצל רופא מומחה בתחום., המבצע בדיקות אבחון נוספות לקבלת התמונה המלאה, לרבות קולנסקופיה, גסטרוסקופיה, בדיקות דם, בדיקות צואה, MRI, CT ועוד.

בהתאם לדפוסים המתוארים על ידי החולה ותוצאות הבדיקה הראשונית יחליט הרופא המטפל על סדרת אבחונים. השטח הנרחב יחסית של פרוקטוסיגמואידיטיס מביא לכך שהבדיקות האלה אמורות לספק תשובה חד משמעית האם מדובר בפרוקטוסיגמואידיטיס או שמא בסוג אחר של מחלת מעי דלקתית.

מגוון טיפולים בפרוקטוסיגמואידיטיס

מגוון טיפולים זמינים להתמודדות עם סוגי מחלת קוליטיס, לרבות פרוקטוסיגמואידיטיס. קו הטיפול הראשון הוא תרופתי. תכלית התרופות היא דיכוי פעילות המערכת החיסונית, בשילוב עם פעולות אנטי דלקתיות. בדרך כלל האדם צריך ליטול את התרופות האלה באופן קבוע, לפעמים משך כל חייו.

בד בבד עם הטיפול התרופתי צריך להקפיד על שינוי התפריט התזונתי , שכולל במצב הרגיל הרבה מאכלים שאינם תורמים למערכת העיכול, בלשון המעטה. ייתכן שיוחלט להגדיל את הסיבים התזונתיים שהוא צורך, להשלים חוסרים ברכיבים שעלולים להיגרם עקב מחלת המעי וכמובן שלהימנע ממאכלים שעלולים להזיק למערכת העיכול ולהחמיר את הבעיה.

מה שחשוב לא פחות הוא שהחולה במחלת פרוקטוסיגמואידיטיס צריך להיות תחת מעקב רפואי. עליו להגיע לביקורות ולבדיקות מדדים אצל הרופא בהתאם לתכנית הנבנית עבורו, כדי לראות האם חל שיפור בתסמינים ובמימדי המחלה. במצבים חמורים וממושכים עולה הסיכון לבעיות בריאותיות אחרות.

אולי יעניין אותך גם:

שיקום בבית לאחר ניתוח קולוסטומיה

דילוג לתוכן