פנקוליטיס במחלת קוליטיס

פנקוליטיס בקוליטיספנקוליטיס הוא מצב שכיח במחלת קוליטיס כיבית. המחלה משפיעה על המעי הגס בכל אורכו עד לאזור בו הוא מתחבר עם המעי הדק, ואזור הרקטום יכול להיכלל באזור ההשפעה אבל לא תמיד. זהו מצב מורכב מאד, למרות שלכל התקלחות עשויים להיות תנאים שונים.

בחלק מהמקרים, ההתלקחויות יתרחשו כתוצאה מפנקוליטיס, אך התפרצויות אחרות תהיינה ממוקדות יותר. ההערכות כיום הן שכעשרים עד ארבעים אחוזים מחולי הקוליטיס הכיבית סובלים ממצב של פנקוליטיס, כאשר הבעיה שכיחה יותר בגילאים מוקדמים יחסית (15-25).

ממה נגרם פנקוליטיס?

למרות התקדמות הרפואה המודרנית, עדיין לא ידועים הגורמים הפרטניים לפנקוליטיס. מחלה זו מתרחשת כתוצאה משילוב מספר גורמים הפועלים במקביל. יתכן בסיס גנטי, אך מצד שני היא עלולה להיגרם עקב גורמים סביבתיים ואורח חיים, החל מהחשיפה לחומרים מסוכנים ועד לעישון.

לפעמים הגורמים הם ליקויים במערכת החיסונית. פנקוליטיס עלולה להיות תגובה אימונית של הגוף שנובעת מחיידק או וירוס התוקפים את הגוף. בדרך כלל מקשרים את הבעיה למחלה בדרגת חומרה גבוהה, כאשר במקרים קיצוניים יהיה מעורב בתמונה גידול סרטני שעלול להביא לצורך לכרות את המעי לפני שהגידול יעבור לאיברים ולאזורים אחרים בגוף.

גם אם מציאת הגורמים לבעיה עשויה להקל על הטיפולים בה, במצבים רבים מחליטים לקחת אותה כעובדה מוגמרת ולהתמקד במה שניתן לעשות כדי להקל על המטופל.

פנקוליטיס: מגוון סיבוכים

המחלה עלולה להתרחש בדרגות חומרה שונות, אך התסמינים נעים בין מתונים עד חמורים, וכוללים שלשולים דמיים, כאבי בטן, עייפות כרונית, הזעה מוגברת (בעיקר בלילה), חום, והפחתה במשקל הגוף. ככל שהתסמינים מרובים וחמורים, כך ההתמודדות עם המחלה כולה מורכבת פי כמה.

המקרים החמורים עלולים להסתיים במוות. הסימפטומים האפשריים למצב זה הם התייבשות, כאבים עזים בבטן, שלשולים דמיים בתדירות גבוהה ועוד. האדם נמצא בקבוצת סיכון לא קטנה להתפתחות של הרעלה או קרעים במעי הגס.

אפשרויות הטיפול בפנקוליטיס

עוד לפני שחושבים על הטיפול, יש לאבחן את הבעיה בצורה מדויקת, באמצעות בדיקות קולנסקופיה ובדיקת התסמינים. הטיפולים השונים במחלת קוליטיס כיבית עשויים להפחית את התסמינים.

במקרים פשוטים אפשר להתמודד עם פנקוליטיס באמצעות שינוי התפריט התזונתי, תוך הימנעות ממאכלים ומשקאות שאינם ידידותיים למערכת העיכול: מזון מתובל או מוצרי חלב לדוגמא. במקרים חמורים יותר הטיפול יתבסס על תרופות או סטרואידים, תוך התייחסות לבעיה עצמה וגם לתסמינים שלה. חשוב שהאדם המבצע את הטיפולים יימצא תחת מעקב.

יש לציין שפנקוליטיס כרוכה כמעט תמיד בהתמודדות ארוכה ומורכבת מבחינה גופנית ונפשית. יחד עם הטיפולים הרפואיים, הקונבציונליים או האלטנרטיביים, החולה צריך לקבל פעמים רבות סיוע נפשי או פסיכולוגי. טיפולים בבעיה בכל החזיתות עשויים להפוך את ההתמודדות איתה למעט פשוטה יותר, תוך שיפור מצבו הגופני והנפשי של האדם החולה.

דילוג לתוכן