מהם סוגי קרוהן?

סוגי קרוהןקרוהן מוגדרת כמחלת מעי דלקתית חמורה, המתבטאת בהתקפים עמוסי תסמינים, ביניהם תקופה של רגיעה שעשויה גם להיות ארוכה.

זוהי מחלה כרונית שאי אפשר להחלים ממנה לחלוטין, כאשר הטיפולים מבוססים על הקלת התסמינים והגדלת תקופות ההפוגה על חשבון רגעי ההתפרצות.

חשוב לציין שמחלת הקרוהן נחלקת למספר סוגים עיקריים. בכל אחד מהם מקום הפגיעה או הדלקת בגוף שונה, וכך גם רשימת התסמינים, צורת האבחון ודרכי הטיפול האפשריות. מאמר זה מציג את הצורות הנפוצות של מחלת הקרוהן.

אילאוקוליטיס

למרות שהמונח קשור למחלת הקרוהן ולא לקוליטיס, זהו מצב בו הדלקת פוגעת הן במעי הדק הסופי והן במעי הגס. אילאוקוליטיס היא הצורה הנפוצה ביותר של מחלת קרוהן, והפגיעה עלולה להתרחש עקב שילוב גורמים רבים, לרבות גנטיקה, גורמי סביבה, או תזונה לא נכונה. לא תמיד ידוע מה בדיוק גורם למחלה.

רשימת התסמינים של אילאוקוליטיס כוללת כאבי בטן (בעיקר בבטן הימנית התחתונה), שלשולים בדרגות קושי שונות, בעיות ספיגה (שעלולות להביא לתת משקל) ועוד. את המחלה מאבחנים לרוב באמצעות קולונסקופיה, כשאמצעים לגיטימיים אחרים הם CT או MRI. הטיפול נעשה באמצעות תרופות המקלות על התסמינים ומיועדות להאריך את ההפוגות, משטרים דיאטטיים ועוד.

ג'ג'ונואליאיטיס

סוג מורכב של מחלת הקרוהן. בסוג זה, הפגיעה תהיה בחלקו האמצעי של המעי הדק. לצד הכאבים הכלליים החולים עלולים לסבול מכאבי בטן עזים במיוחד במהלך המעבר של המזון בחלק המעי הדק העליון. סכנת תת הספיגה מוחשית מאד במקרה הזה, וכך גם שלשולים, דימומים ועוד.

מופע זה של המחלה נחשב למורכב יחסית לאבחון, כאשר בדיקות אנדוסקופיה, גסטרוסקופיה או קולונסקופיה לא צפויות לסייע כי הצינורית לא מגיעה לאזורים אלה. נהוג לבצע בדיקות שונות, לרבות בדיקת דם, CT, MRI ועוד.

קרוהן קוליטיס

סוג של קרוהן המטשטש את הגבולות בינו לבין מחלת הקוליטיס. הפגיעה מתרחשת אחר של מערכת העיכול – החלק הסופי שלה – כשהתוצאה היא תסמינים מטרידים התוקפים את הגוף ואת מערכת העיכול.

אך באמצעות אבחון של דפוסי המחלה וכלי האבחון ניתן לזהות היטב את הבעיה. המחלה מאופיינת יותר בנגעים עוריים ובכאבי מפרקים ביחס לסוגים אחרים של קרוהן.

אילאיטיס – סוג נפוץ נוסף של קרוהן. חלה זו תוקפת את האילאום (המעי העקום). התסמינים זהים פחות יותר או לאלה של אילאוקוליטיס וכך גם הגורמים שעלולים להביא לבעיה, אם כי יש שוני מסוים מבחינת רשימת הסיבוכים האפשריים. חלק מהסיבוכים הנפוצים כאן הם פיסטולות או מורסיות דלקתיות, המופיעים בעיקר בחלקה הימני התחתון של הבטן.

קרוהן גסטרודואודנלית – מחלה הפוגעת באזור התריסריון ובקיבה. במקרים רבים, המחלה גורמת לפגיעה גם באזורים הנמוכים יותר של מערכת העיכול. מבחינת הפגיעה באתרי הספיגה, תסמיני המחלה נחשבים לרחבים פחות: ספיגת רכיבי המזון נעשית באזורים שונים של מערכת העיכול, אבל פחות בתריסריון ובקיבה. זה לא אומר שתסמינים אחרים של הבעיה לא צפויים להיות, דוגמת כאבים, הקאות, בחילות או ירידה במשקל.

קרוהן של המעי הדק הטרמינלי – המופע האחרון של מחלת הקרוהן בסקירה שלנו הוא קרוהן של המעי הדק הטרמינלי, המאפיין מן הסתם את האזור שמתחיל במעי הדק הטרמינלי ועשוי להגיע עד לפי הטבעת (תלוי בדרגת החומרה של המחלה). ברוב המקרים האבחון והטיפול ייעשו בדומה לרוב סוגי המחלה האחרים.

אולי יעניין אותך גם:

שיקום בבית לאחר ניתוח קולוסטומיה

דילוג לתוכן