תסמונת המעי הרגיז

תסמונת המעי הרגיז בקרוהן וקוליטיספעילות תקינה של מערכת העיכול חיונית לתפקוד הגוף מסיבות רבות. הבעיה היא שבמערכת הזו דברים רבים עלולים להשתבש. כיום ידועות מחלות מעי דלקתיות שונות – המרכזיות שבהן הן מחלות הקורן והקוליטיס – לצד תסמונות לא פשוטות גם כן, לרבות תסמונת המעי הרגיז.

הבעיה היא שלעתים קשה להבחין בין כל מחלה או תסמונת. מאמר זה מפרט את מה שחשוב לדעת על מעי רגיז ועל הקשר הקיים בינו לבין מחלות מעי דלקתיות אחרות.

מהי תסמונת המעי הרגיז?

תסמונת המעי הרגיז מאופיינת בשיבוש של פעילות המעיים בפרט ומערכת העיכול בכלל. רשימת הסימפטומים של התסמונת רחבה וכוללת כאבי בטן כרוניים, שינוי בהרגלי היציאות (לרבות שלשולים או עצירויות), תחושות ממושכות של חוסר נוחות או מלאות ועוד.

מחלה זו מוגדרת כתסמונת פונקציונלית, כך שאין לה הסברים אורגניים הניתנים להוכחה דרך בדיקות רפואיות שונות. התוצאה היא שבדיקות מסורתיות הנעשות על מנת לאתר בעיות שונות במעיים עלולות לחזור ללא תוצאות חד משמעיות, גם אם יכול להיות מצב בו יתגלה פשוט שהמעי הופך לרגיש פי כמה בעקבות התסמונת.

על אותו עיקרון אין תרופה שניתן להשתמש בה על מנת להתמודד עם התסמונת, כאשר הטיפולים שכן נעשים מיועדים למטרת הקלה על התסמינים הלא נעימים הכרוכים בתסמונת.

מה בין מעי רגיז למחלות מעי דלקתיות?

כיום ניתן להתבלבל בין מחלות מעי דלקתיות לבין תסמונות אחרות ובעיקר תסמונת המעי הרגיז. המטרה היא לנסות לאבחן את מחלות המעי קודם כל, על פי התסמינים ובדיקות האבחון הנעשות כיום (בדיקת דם, בדיקת צואה, קולונסקופיה, אנדוסקופיה, CT, MRI ).

על תסמונת המעי הרגיז ניתן ללמוד בדרך כלל דרך שלילה של מחלות אחרות, שכוללות תסמינים דומים בחלקן לאלה של המעי הרגיז. כך למשל אם סובלים משלשולים, הבעיה עלולה להיגרם עקב זיהומים נקודתיים, רגישות של הגוף ללקטוז, תת ספיגה של רכיבים תזונתיים, יתר פעילות של בלוטת התריס ועוד. הבדיקות השונות אמורות לפענח האם מדובר בתסמונת בלבד, נטולת הסבר ממשי, או שמא במחלה שתהיה לרוב מורכבת יותר להתמודדות.

רשימת התסמינים של תסמונת המעי הרגיז מבלבלת

למעי הרגיז יש מספר תסמינים המזוהים איתו ושעשויים לאפיין גם חלק מבעיות המעיים האחרנות: כאבים בבטן התחתונה, שינויים בהרגלי היציאות, קשיים נפשיים ועוד.

אך קיימים מספר הבדלים, כאשר תסמונת המעי הרגיז כשלעצמה לא אמורה להביא לירידה במשקל (אלא אם התסמונת מביאה לכך שאנשים הסובלים ממנה מצמצמים עד למינימום האפשרי את צריכת המזון שלהם כדי להימנע מהכאבים ואי הנוחות).

טיפול בתסמונת המעי הרגיז

עיקר הטיפול בתסמונת המעי הרגיז מבוסס על הקלת התסמינים המרובים הכרוכים בו. חלק מרכזי במשוואה הזו מקבל שינוי הרגלי התזונה, עקב ההנחה שתזונה לא נכונה עלולה לגרות את פעילות המעיים ולהחמיר את הבעיה. המטופל עשוי לקבל תפריט תזונתי, בו מקטינים לדוגמא את המזון המעובד, המשקאות והמיצים, כמות הקפאין ולעתים גם הפחמימות.

מנגד מוחלט להגדיל את צריכת המזונות הנייטרליים מבחינת ההשפעה על מערכת העיכול, למשל צריכה מוגברת של סיבים תזונתיים (שצריכה להיות מלווה בהגדלת כמות המים ששותים במטרה למנוע התייבשות). ניתן להשתמש בתרופות שונות על מנת להרגיע אותן: החל מתרופות משככות כאבים בסיסיות יחסית ועד לתרופות המשפיעות על פעילות מערכת העיכול או אפילו על מצב הרוח.

דילוג לתוכן