שיטות התמודדות נפשית עם השפעות קרוהן וקוליטיס

התמודדות נפשית עם קרוהן וקוליטיסהתמודדות עם תסמיני מחלות קרוהן וקוליטיס עשויה להשפיע באופן רגשי משמעותי על הבריאות ואף להוביל לדיכאון. שליטה על המצב מסייעת להקלת חרדה ומתח, והדיפת תחושות דיכאון. במצב של מחלות כרוניות כגון קרוהן וקוליטיס, חשוב לטפל בתסמינים הרגשיים והפיזיים. מתח עלול להחמיר את התסמינים, ולגרום לכאב בטן, שלשולים, ועייפות מוגברת.

למרות שלחץ אינו גורם למחלות אלו, מחקרים הוכיחו שהוא מחמיר את התסמינים. מחקר שכלל 478 מבוגרים עם קרוהן וקוליטיס, מצא כי הלחץ היה קשור לתסמינים. המחקר הופיע בגיליון יולי 2015 של כתב העת American Journal of Gastroenterology.

שליטה על תסמינים רגשיים בקרוהן וקוליטיס

מומלץ להקפיד על שיטות מעשיות המסייעות להתמודד עם התסמינים הרגשיים של החיים עם מחלות אלו.

שליטה במערבולת רגשית

מתח הוא תסמין נפוץ של חולי קרוהן וקוליטיס. המתח עלול להוביל לדיכאון ולשינויים במצבי הרוח. במקרים מסוימים, חלק מהתרופות עלולות להיות הסיבה.

חשוב שלא להניח ללחץ לצאת מכלל שליטה, להתכונן למצבים שאינם צפויים ולהתמודד עימם. תרגול שיטות התמודדות עם מתחים, כגון מדיטציה או נשימות עמוקות, מסייע להשגת שליטה.

טיפול בדיכאון

נקיטת יוזמה מסייעת להתמודד עם כל תסמיני הדיכאון, שעשויים לכלול עצבות מתמשכת; חוסר תקווה; אובדן עניין באנשים או בפעילויות שבעבר גרמו להנאה; ושינויים בתיאבון ובהרגלי השינה.

שינויים בסגנון החיים כגון פעילות גופנית עשויים לסייע, אך יש לקבל ייעוץ מקצועי, כגון פסיכותרפיה או תרופות נוגדות דיכאון.

מציאת קבוצת תמיכה לקרוהן או קוליטיס

אנשים רבים נוטים לבודד את עצמם במחלות אלו. מומלץ לשתף ולהבין שאין זה נדיר לחוש מתח. למרות שחשוב לסמוך על בני משפחה וחברים, ייתכנו מקרים בהם יש להתייעץ עם אנשים אחרים החיים עם המצב.

הצטרפות לקבוצת תמיכה לקרוהן או קוליטיס שימושית ביותר. חברי הקבוצה יכולים לספק מידע ותמיכה, והקבוצה משמשת גם מקום לפרוק בו את הרגשות.

לזכור שזהו מצב נפוץ – מיליוני אנשים ברחבי העולם חיים עם קרוהן או קוליטיס כיבית, כך שניתן להתחבר עם אנשים עם מחלות אלו וללמוד מנסיונם.

למידת המחלה – יש להבין את העובדות לגבי המחלה, למשל, להיות מודעים לסיבוכים אפשריים ולהיות חמושים במידע על מנת להתמודד עם התקפים ולטפל בתסמינים. שליטה על תסמיני קרוהן וקוליטיס מסייעת לשיפור תחושת השליטה על המחלה. ככל שיודעים יותר, כך ניתן להפחית את הלחץ.

אין להפסיק את הטיפול – אנשים רבים מפסיקים לקחת את התרופות כשהם מרגישים טוב. התנהגות זו מובילה להישנות ההתקפים.

תכנון מראש – יש להיות מוכן למקרה חירום עם בגדים להחלפה, חבילת מגבונים לחים, וידע לגבי מיקום חדרי השירותים במהלך נסיעה למקום חדש. התנהגות זו מקלה את החרדה באופן משמעותי.

התמודדות עם לחצים ותסמינים רגשיים אינה מבטיחה את מניעת התלקחות התסמינים. התקפי קרוהן וקוליטיס עתידים לשוב, לעתים קרובות ללא סיבה נראית לעין, לכן חשוב לדעת כיצד להתמודד טוב יותר עם הנטל הרגשי של המצב.

דילוג לתוכן