קרוהן, קוליטיס ונסיעה לחופשה

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

חופשה עם קרוהן וקוליטיסכל אדם זקוק לחופש מדי פעם, ולפסק זמן מהשגרה, ומהעבודה. באופן מיוחד זקוקים לכך גם חולים כרוניים לרבות החולים במחלות מעי.

אך האם יציאה לחופשה מבחינת חולי קרוהן וקוליטיס הינה עניין של מה בכך? התשובה היא שיש להתנהל נכון ובאופן מקיף ומעמיק, וכשמתכוננים נכון, בהחלט ניתן ליהנות מחופשה ארוכה.

מוותרים על חופשה ספונטנית

גם מחלת קרוהן וגם קוליטיס שייכות למשפחה של מחלות המעי הדלקתיות. למרות שיש כמה וכמה הבדלים בין שתי המחלות, הרי שיש להן גם הרבה קווים משותפים וסימפטומים דומים. אלה הסימפטומים שמקשים על אחוז ניכר מהחולים אפילו לחשוב על יציאה לחופשה.

בשתי המחלות הללו סובלים החולים מריבוי התקפי שלשול. בשתי המחלות ישנן תקופות של החמרה ותקופות של נסיגה בתסמינים. בתקופות הקשות, מדווחים החולים על צורך תכוף בהליכה לשירותים אך לעתים תתקיים עצירות כרונית. נפוצים גם כאבי בטן קשים, ועוויתות.

מה יקרה אם אסבול מהתקף באמצע החופשה? מה יקרה אם לא אמצא תא שירותים כשאזדקק לו? האם אוכל להירגע וליהנות? ובכן, אמנם חופשה ספונטנית איננה מומלצת אך ניתן בהחלט להתכונן לקראת החופשה ולתכנן אותה, בצורה מתאימה.

פתרונות לשיכוך התסמינים במהלך החופשה

קיימים טיפולים ותרופות שיכולים לסייע בהפחתת הסימפטומים לזמן נתון. למשל, התגלה כי תרופות המטפלות בצינון ובשפעת מפחיתות בקרב חלק מהחולים את הסימפטומים המוכרים. אמנם זה לא פתרון לזמן ארוך, אבל לצורך טיול זה בהחלט אפשרי. חשוב לא פחות, להתייעץ עם הרופא המטפל.

חשוב לספר לו מהן תכניות הנסיעה והטיול. הרופא יוכל להמליץ כיצד לתכנן את לוחות הזמנים ללקיחת התרופות וכן להמליץ על תרופות שיכולות לשמש בזמן החופשה.

מפת טיול מיוחדת בשבילכם

מומלץ להכין מראש את כל התרופות ולארוז אותן באופן שיקל על הגישה בכל עת. כדאי לארוז את התרופות בתוך תיק נפרד, שיהיה צמוד לחולה. אם מדובר בחופשה הכוללת טיסה, חיוני שהתרופות לא ישלחו בתא המטען מחשש לאובדן. בעידן הטלפונים החכמים ורשתות הניווט המקוונות, דומה כי אבד הקלח על מפות הטיולים של פעם.

אך לחולי קרוהן וקוליטיס כדאי להיצמד דווקא למפות הישנות, עם תוספת הנגזרת ממצבם. תכננו היטב את המסלול ודעו מראש בדיוק היכן אתם מתכוונים לעבור. סמנו על המפה נקודות עצירה שבהן יש שירותים מסודרים וטובים. סמנו על המפה היכן לאורך הדרך תוכלו לעצור במקרה הצורך. יש לכך אפקט מרגיע ביותר.

הכירו את המסעדות והתפריטים

במידה והטיול כולל טיסה, חשוב לזכור את אותו פרק זמן שבו נאסר על הנוסעים לקום ממקומם. הקפידו ללכת לתא השירותים מבעוד מועד.

חשוב לא פחות לבצע מחקר מקיף על כל המסעדות ובתי האוכל באזור שבו יוצאים לטייל. וודאו שהמאכלים שמשפרים את הסימפטומים של מחלה או לפחות לא מעוררים כאבי בטן או עוויתות יהיו זמינים לכם.

מנוחה מוסיפה בריאות

לסיום, טיפ חשוב שעליו מספר חולה קרוהן שיוכל לעבוד גם בשבילכם: החולה מספר כי לפני שיוצא לנסיעה, הוא מקפיד לשים בכיס אישור מרופא על היותו חולה כרוני במחלת מעי. במידה וקיים תור ארוך בשירותים ציבוריים, הוא מראה את האישור ואז האנשים מגלים נכונות להניח לו "לעקוף" אותם.

בנוסף, כדאי להכין תכנית טיולים מוכנה מראש ו"לנצל" אותה בזמן שבו חווים הפוגה מהסימפטומים. כמו כן, הקפידו להשאיר זמן למנוחה, לא כדאי שהטיול יהיה עמוס מדי או דינמי מדי שכן מנוחה ורוגע יוסיפו לכם בריאות.

אולי יעניין אותך גם:

האם מחלת קרוהן שכיחה יותר באנשים מגזע מסוים? מחקר בדק

דילוג לתוכן