מהי ג'ג'ונואליאיטיס?

ג'ג'ונואליאיטיס מחלת קרוהן היא מחלת מעי דלקתית, הנובעת ממגוון סיבות אפשריות. המחלה מביאה לתסמינים שונים ומורכבים, המתעוררים מדי פעם ומשבשים את החיים.

יש להדגיש שמחלה זו נחלקת לסוגים שונים, ומאופיינת בעיקר בהתאם לאזור הפרטני במערכת העיכול שנפגע, בחלק האמצעי של המעי הדק, הנקרא המעי הריק. מצב זה נקרא ג'ג'ונואליאיטיס.

הגורמים העיקריים לג'ג'ונואליאיטיס

בדומה למצבים רפואיים רבים אחרים, גם במקרה של ג'ג'ונואליאיטיס לא ידועים כיום באופן מלא הגורמים הספציפיים האחראים להתפתחות המחלה. נקודת המוצא היא שהמחלה נגרמת מליקוי כלשהו במערכת החיסונית של מערכת העיכול, הגורם לתגובה לקויה שאינה פרופורציונלית של מערכת החיסון, על כל המורכבות הכרוכה בכך.

יכול להיות מצב בו המערכת החיסונית תזהה את התאים של מערכת העיכול בתור גורם עוין ותגיב בהתאם, ומצבים בהם באמת יחדור זיהום "אמיתי" למערכת העיכול. כאשר המערכת החיסונית תוקפת את מערכת העיכול יכול להיות מצב בו יפגעו גם התאים של מערכת העיכול.

מדענים סבורים שג'ג'ונואליאיטיס מאופיינת עם בסיס גנטי, כך שמי שיש במשפחה שלו היסטוריה של המחלה צריך להיות במעקב. בנוסף, ייתכן שגורמים סביבתיים אחראים למחלה:

מקרים בהם מתרחשת המחלה – הדוגמאות הנפוצות הן היחשפות לחומרים זיהומיים, הרגלי תזונה לקויים או שימוש בסוג מסוים של תרופות. הקשר שרואים כיום בין נפש האדם לבין מצבו הגופני עשוי להשפיע גם מהבחינה הזו, כאשר מומחים רבים סבורים כי מצבים פסיכולוגיים או נפשיים שונים מגדילים את הסבירות שנסבול מהמחלה.

תסמיני ג'ג'ונואליאיטיס

החולה עלול לסבול מתסמינים רבים, העשויים להשתנות. אחד התסמינים הוא כאבי בטן עזים, שמן הסתם יהפכו לחמורים יותר לאחר אכילה, כשהמזון מגיע לקצה העליון המעי הדק. בדרגת חומרה גבוהה יותר של המחלה, יתרחשו תסמינים חמורים אפילו יותר, שעלולים לכלול דימום, שלשול או עוויתות במעיים. אצל חולים שונים יווצרו חיבורים שאינם טבעיים בין המעי הדק לבין איברים שונים בגוף, מה שידוע בתור פיסטולות.

ג'ג'ונואליאיטיס עלול להביא לקושי בספיגה של רכיבים וחומרי הזנה החיוניים לגוף, ומכאן שעלולים להתפתח חוסרים שונים – על הנזקים השונים שהם מביאים להם. ייתכן מצב בו האדם הסובל מג'ג'ונואליאיטיס יגיע לתת תזונה בעקבות הבעיות בספיגה. בחלק מהמצבים ההפחתה במשקל תהפוך למוחשית יותר עקב סיבות פסיכולוגיות: הכאבים הכרוכים באכילה מביאה לכך שישנם חולים שנמנעים מלאכול.

אבחון וטיפול בג'ג'ונואליאיטיס

אבחון המחלה מורכב יחסית. בעוד שסוגים שונים של קרוהן ניתן לגלות באמצעות בדיקות אנדוסקופיות, דוגמת קולונוסקופיה, בג'ג'ונואליאיטיס יש צורך בבדיקות אחרות. בדרך כלל מדובר כאן בבדיקות דם שבוחנות את מדדי הגוף ובצילומים או הדמיות רפואיות (CT, MRI). הרופא המאבחן חייב לשאול את המטופל לגבי התסמינים שלו, שגם הם מהווים חלק מרכזי מהאבחון של ג'ג'ונואליאיטיס בפרט וקרוהן בכלל.

ברוב המקרים נטפל בג'ג'ונואליאיטיס באמצעות תרופות המביאות להפחתת הדלקת, להקטנת פעילותה של המערכת החיסונית ועוד. במצבים מורכבים יותר – ובעיקר שהמחלה מסכנת את חיי החולה – ייתכן שיוחלט על ניתוחים במטרה להתמודד עם חלק מהסיבוכים הנגרמים ממנה.

במקביל, כמעט תמיד מבוצע שינוי בהרגלים התזונתיים של החולה, במטרה ליצור תפריט המורכב ממזונות "ידידותיים" למערכת העיכול והימנעות ממזונות שעלולים לגרות אותה ולהחמיר את התסמינים.

 

 

דילוג לתוכן