אוסטיאופורוזיס

אוסטיאופורוזיסאוסטאופורוזיס, או במונח העברי "דלדול עצם", היא מחלה מורכבת. אצל הסובלים ממנה חלה ירידה בדחיסות המינרלים בעצם, עקב שיבוש משק הסידן, מה שמביא להידלדלות העצמות ולהפיכתן לעדינות ובעיקר לשבירות יותר.

המחלה מאפיינת יותר נשים מאשר גברים, בשל פעילות הורמון המין הנשי אסטרוגן, ונפוצה בעיקר אחרי גיל המעבר.

אוסטאופורוזיס כרוכה במגוון נרחב של גורמי סיכון, כולל שיבושים הורמונליים כתוצאה מעישון מסיבי של טבק; משקל גוף נמוך מאד כתוצאה משימוש בתרופות מסוימות; והיא עלולה לגרום גם למחלות קרוהן או קוליטיס.

קרוהן או קוליטיס: הקשר לאוסטאופורוזיס

קשר זה נחשב להדוק מאד, ומומחים מעריכים שכעשרים עד ארבעים אחוזים מהחולים במחלות המעי הדלקתיות, עלולים לסבול מאוסטאופורוזיס. בנוסף, הסיכון שלהם לשברים ולפגיעות פיזיות גבוה אף הוא בצורה משמעותית ביחס לכלל האוכלוסייה.

יש לציין שבניגוד למצב ה"רגיל" של האוסטאופורוזיס, במקרה בו הבעיה נובעת ממחלות המעי הדלקתיות האחוז שלה בקרב נשים לעומת גברים נוטה להיות שווה יחסית.

קשיים בקליטת רכיבים תזונתיים

מחלות מעי דלקתיות כרוכות בגורמי סיכון כגון קשיי ספיגת רכיבים רכיבים תזונתיים, אותם הגוף נדרש לספוג לשם פעילות תקינה ושמירה על הבריאות. התוצאה היא חוסרים תזונתיים שלעתים קשורים בצורה ישירה לאוסטאופורוזיס, בעיקר חוסרים בוויטמני D או בסידן. את החוסרים האלה ניתן להשלים באמצעות צריכה מוגברת של הרכיבים החסרים, או לקחת תוספי תזונה.

בכל מקרה, חשוב לבצע בדיקות דם תקופתיות לבחינת רמת הרכיבים, תוך ביצוע השלמות בהתאם. חולים במחלות מעי דלקתיות לא יכולים לאפשר לעצמם להיות עם חוסרים תזונתיים לאורך זמן.

קרוהן או קוליטיס והפחתת משקל הגוף

הסיכויים לסבול מאוסטאופורוזיס עולים משמעותית אצל אנשים שמשקל הגוף שלהם נמוך. כאן מבינים מדוע חולי קרוהן או קוליטיס נמצאים בקבוצת סיכון מוגברת למחלה. שכן כך, למשל, לקויי ספיגת הרכיבים התזונתיים עלולים להוביל אף לבעיות כגון ירידה במשקל. כמו כן חלק מהאנשים נמנעים מראש מאכילה עקב אי נעימות והכאבים הכרוכים בכך, מה שמן הסתם לא יתרום להם מהבחינה הזו.

כן חשוב להקפיד על תזונה נכונה כאשר סובלים ממחלות מעי דלקתיות. חשוב לפנות לרופאים או לדיאטניות להתאמת תפריט תזונתי שיכלול את כל מה שבריא לגוף ולמערכת העיכול, תוך הימנעות מהמאכלים המורכבים לעיכול. כך, למשל, רבים מהחולים נמנעים – לפעמים בהמלצת הרופא – ממאכלי חלב על סוגיהם השונים.

השלמה באמצעות תוספים – מצד שני, למרות שמוצרי החלב בעייתיים מבחינת מערכת העיכול, הם כוללים רכיבים שמחסור בהם גורם לבעיות כגון מחסור בסידן. מסיבה זו, רופאים ממליצים לחולים במחלות מעי דלקתיות לצרוך לפחות אלף מיליגרם סידן ביום עד גיל חמישים, וכמות גדולה אף יותר בגילאים מאוחרים יותר.

 

דילוג לתוכן