ניתוח מעקף תריסריון

ניתוחי מעקף תריסריון הם ניתוחים בריאטריים שמטרתם לגרום להרזיה: BPD (Biliopancreatic Diversion) ו- BPD-DS (Biliopancreatic Diversion with Duodenal Switch).

בשני הניתוחים עוקפים הן את התריסריון והן חלק משמעותי מהמעי הדק, על מנת לגרום לספיגה מופחתת של מזון. אחד היתרונות המרכזיים של ניתוחים אלה בא לידי ביטוי בעובדה שההפחתה במשקל נשמרת לאורך כל חיי המטופל.

את הקטנת היכולת של הגוף לספוג שומנים מהמזון משיגים על ידי כך שדוחים את המפגש בין מיצי העיכול למזון: במקום שהמפגש יתרחש כבר בקיבה, הוא מתרחש בפועל רק בסוף המעי הדק. שני הניתוחים מבוצעים בשני שלבים עוקבים, שכן הם נחשבים לניתוחים רדיקליים מאוד. בשלב הראשון מסירים חלק גדול מאוד מהקיבה ואילו בחלק השני מבצעים את המעקף של התריסריון והמעי הדק.

הייחוד של ניתוחי מעקף תריסריון

בכל הניתוחים הבריאטריים גורמים להקטנת נפח הקיבה ובכל הניתוחים ללא יוצא מן הכלל כעבור זמן מה מתרחשת התרחבות הדרגתית של הקיבה באופן טבעי. ההתרחבות מושפעת מכמויות המזון הנצרכות על ידי המטופל ומאחר ובמהלך הזמן התיאבון של המנותח מתאושש ומתחזק, בהתאמה מתרחבת הקיבה במידה מסוימת. עם זאת, בניתוחים הבריאטריים האחרים כמו לדוגמה שרוול קיבה או מעקף קיבה, כל המזון הנצרך נספג כראוי ולכן הגדלת הצריכה תגרום בהכרח לעלייה במשקל בשלב מסוים.

מן הסתם ההתרחבות של הקיבה מתרחשת גם בקרב מנותחים שעברו ניתוח מעקף תריסריון, אך במקרה הזה האפקט שבא לידי ביטוי בתת ספיגה של מרכיבי מזון נותר יציב וללא שינוי, כך שגם כאשר המטופל מגדיל את תצרוכת הקלוריות היומית שלו, חלק ניכר מהמזון פשוט אינו נספג ובאופן זה המשקל נשמר יציב לאורך שנים רבות.

ההבדל בין שני הניתוחים

אמנם שני הניתוחים מזכירים מאוד זה את זה, אך בכל זאת ישנו הבדל אחד חשוב שיש להתייחס אליו להלן:

ניתוח BPD (הטיה ביליופנקריאטית) – בניתוח זה חלק מהקיבה נכרת בצורה רוחבית והחלק שנשאר בחלל הבטן הוא בנפח של 300 סמ"ק בלבד.

ניתוח BPD-DS (הטיה ביליופנקריאטית עם מעקף תריסריון) – בניתוח זה הכריתה מבוצעת לא לרוחב הקיבה כי אם לאורך הקיבה. כמו כן, במקרה הזה נותר בחלל הבטן כיס בנפח של 150 סמ"ק בלבד הנמתח לכדי שרוול. למעשה ניתוח שרוול הוא השלב הראשון של ניתוח BPD-DS.

בכל הקשור להרזיה ארוכת טווח, שני הניתוחים יעילים פחות או יותר באותה המידה.

עבור מי מתאימים הניתוחים?

  • בדרך כלל מועמדים לעבור את הניתוח אנשים בעלי BMI גבוה במיוחד, בדגש על אנשים בעלי BMI  גבוה מחמישים. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שמדובר בניתוח אפקטיבי מאוד, שגורם לירידה משמעותית ביותר במשקל. כמו כן, תוצאות הניתוח כמעט לא מושפעות מהתנהגות המטופל וזאת בניגוד לסוגים אחרים של ניתוחים בריאטריים.
  • אנשים שמרבים לצרוך מזונות העשירים בפחמימות ושומנים, בדגש על מועמדים שאוהבים במיוחד לאכול מוצרי מזון מתוקים וממתקים כמובן.
  • אנשים שסובלים ממספר מחלות הנלוות להשמנה כמו לדוגמה דום נשימה בשינה, סוכרת סוג 2, יתר לחץ דם ועוד.
  • במקרים מסוימים הניתוח מבוצע זמן מה לאחר שניתוח שמרני יותר לא הצליח להביא לתוצאות הרצויות. כך לדוגמה לעתים מבוצע ניתוח מעקף תריסריון לאחר ניתוח שרוול שלא גרם לירידה משמעותית במשקל.

מה הם הסיכונים בניתוחים?

שיעור הדליפה מנקודות ההשקה של המעי נע בין 1-4 אחוזים ותלוי בניסיונו של המנתח בביצוע ניתוחים אלה, שיעור הניתוחים החוזרים לאחר ניתוח מעקף תריסריון נע בין 4-6 אחוז ואילו שיעורי התמותה לאחר ניתוחים אלה נחשב לגבוה יחסית שכן הוא נע בין 0.1-1 אחוז.

עוד יש לציין, כי ניתוח מעקף תריסריון מעמיד את המנותח בסיכונים לטווח הארוך. הכוונה היא בעיקר לתת ספיגה חמורה של מזון שעשויה לגרום לשלשולים, מחסור בוויטמינים חיוניים, אנמיה, מחסור בחלבונים ותת תזונה. כמו כן, במקרים מסוימים מתרחשת ירידה חמורה מדי או מהירה מדי במשקל שמצריכה התערבות כירורגית נוספת לצורך שיפור הספיגה של המזון במעי.

לאור כל זאת, לאחר הניתוח צריכים המנותחים להישאר במעקב צמוד של דיאטנית קלינית העוסקת בטיפול במנותחים בריאטריים באופן שוטף. כמו כן, עליהם ליטול תוספי מזון שונים למניעת חוסרים מראש בדגש על ויטמין B12, ויטמינים מסיסים בשומן, סידן וברזל.

דילוג לתוכן