כיב פפטי בתריסריון

כיב פפטי בתריסריון הינו פצע כרוני, המופיע לרוב בדופן הקדמית או בדופן האחורית של התריסריון, ברירית התריסריון עצמה. במקרים נדירים הוא מופיע בצל התריסריון או במקומות אחרים בו. בין 5 אחוז ל – 15 אחוזים מכלל האוכלוסייה סובלים מכיב זה, כשבין 15 אחוז ל – 20 אחוז מהם לא סבלו ממחלת כיב בעבר לפני הופעתו של הכיב הפפטי בתריסריון.

כיב פפטי בתריסריון נפוץ יותר בקרב גברים בטווח הגילאים 20 עד 60, בהשוואה לנשים. כמעט 20 אחוז מכלל האוכלוסייה סובלים ממנו, כשבחמישים השנים האחרונות, באוכלוסייה המערבית, ניתן לראות מגמת ירידה במידת שכיחות הופעת המחלה.

עובדה זו באה לידי ביטוי בעיקר בקרב הצעירים, כשלתרופות עצמן שיוצרו נגד הכיבים לא נמצאה השפעה כלשהי על מגמת הירידה. יחד עם זאת, ניתן לראות עלייה במספר הנשים, הסובלות מכיב זה, בהשוואה לשנים קודמות.

מהם הגורמים לכיב פפטי בתריסריון?

הכיב בתריסריון נגרם בשל הימצאות חיידקי הליקובקטר פילורי ובעקבות הפרשת חומצה פפסין. גם עישון עשוי לגרום להופעתו ונמצא, על פי מספר מחקרים, שהפסקת העישון מובילה לריפוי הכיב.

סוגים מסוימים של תרופות יכולות להשפיע על מהלך הכיב הפפטי, כמו למשל סטרואידים ותרופות אנטי דלקתיות אחרות. אלו, גורמות לשינויים בזרימת הדם ולעיכוב בהפרשת הריר הקיבה. בנוסף, הן גורמות לעלייה בחדירות הרירית וביצירת פרוסטגלנדינים.

גם גורמים גנטיים נלקחים בחשבון כשבוחנים את התופעה, שכן היא עוברת בתורשה. באופן כללי, הסיבה העיקרית שבגינה מופיע הכיב בתריסריון הוא חוסר האיזון שבין רמת החומציות לבין מערכת ההגנה של רירית התריסריון. החומצה והפפסין מציפים את התריסריון וגוברים על מערכת ההגנה שלו ובכך גורמים לפגיעה ברירית, המובילה למצב של כיב פפטי.

מהם התסמינים?

לא תמיד קל לזהות שאכן מדובר בכיב פפטי בתריסריון, שכן התסמינים שלו זהים לתסמיניהן של תופעות נוספות. באופן כללי, התסמין הנפוץ ביותר לסובלים מכך הוא כאב או תחושת צריבה קשה באזור רום הבטן, בין החזה לבין אזור הטבור.

הדבר קורה לרוב בין הארוחות וגם בשעות הבוקר המוקדמות. הכאב עשוי להימשך בין מספר דקות לבין כמה שעות. תסמינים נוספים, אם כי פחות שכיחים, יכולים להיות בחילה, אובדן תיאבון, אובדן משקל, הקאות, גיהוקים וגם עייפות ותחושת חולשה.

אבחון של כיב פפטי בתריסריון

המצאות חיידקי ההליקובקטר, הגורמים לכיב בין היתר, ניתנת לזיהוי במספר דרכים: בדיקה ביולוגית מולקולרית (PCR), תרבית רקמה, תבחין סרולוגי, תבחין נשימה ותבחין לנוחות אוריאזה.

דרכי טיפול

נמצא שטיפול באמצעות תרופות אנטי דלקתיות וסטרואידים עשוי לגרום לכיב פפטי בתריסריון ולסיבוכים הנלווים לו. הנוטלים תרופות אנטי דלקתיות במשך זמן רב נמצאים בקבוצת סיכון ללקות בכך, כולל בסיבוכים של ממש.

הטיפול המוצע כיום במקרים של כיב פפטי בתריסריון כולל חומר סינתטי מיוחד בשם פרוסטגלנדין E1, חסמי H2 ו – Sucralfate. אלה, מגנים על רירית הקיבה, שנפגעה לאור השימוש בתרופות האנטי דלקתיות ומשפרים את מצבו של החולה.

נכון להיום התכשיר Misoprostol הוא התכשיר היחיד שמוצע בשוק למניעת כיב ולהמשך הטיפול בנוגדי הדלקת. יחד עם זאת, הדרך הטובה ביותר למנוע את הנזק ברירית דרכי העיכול, שעשוי להוביל בסופו של דבר לכיב, היא הימנעות מהשימוש בתרופות אנטי דלקתיות.

לצד התרופות, גם שינויי תזונתי יכול לסייע והפסקת עישון. דיאטה ללא מזונות חריפים, חומציים או שומניים מומלצת לסובלים מכך, אך מומלץ לבנות אותה בעזרתו של הרופא המטפל או דיאטנית המתמחה בתחום.

דילוג לתוכן