תרופות הגורמות לעצירות

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

תרופות שיכולות לגרום לעצירותאנחנו נוטלים תרופות במטרה מרכזית אחת: להתמודד עם מחלה או מצב בריאותי שמחייבים טיפול. לא משנה עד כמה יעילות התרופות, צריך לקחת בחשבון שלרבות מהן יש תופעות לוואי וגם סיכונים אחרים שצריך לקחת בחשבון. זה לא אומר שיש להימנע מנטילה שלהן, אבל שכן צריך לדעת מראש מהם הסיכונים, לזהות אותם ולפעול בהקדם.

במאמר הנוכחי נראה את הקשר בהחלט הדוק בין תרופות שאנחנו עושים בהן שימוש באופן תדיר לבין עצירות, כאשר המשוואה מהבחינה הזו ברורה: תרופות נפוצות רבות כן מגדילות את הסיכוי שנסבול מעצירות.

תרופות, עצירות ומה שביניהן

המציאות מראה שלא מעט תרופות עלולות להביא בצורה ישירה או עקיפה לעצירות. כאמור בהרבה מקרים מדובר על תרופות נפוצות, שאנחנו משתמשים בהן על מנת להתמודד עם מצבים בריאותיים די שכיחים. כך לדוגמא תרופות נוגדות כאב ממשפחת האופיואידים, תרופות מקבוצת הסטרנים המיועדות למנוע בחילות והקאות, תרופות סותרות חומצה (בעיקר תרופות המכילות בתוכן אלומיניום), תרופות לטיפול במחלת הפרקינסון, תרופות לטיפול ביתר לחץ דם, תרופות לאפילפסיה, כדורי שינה ועוד. התייחסות נפרדת יכולות לקבל תרופות כימותרפיות שנסות לטפל במחלה הארורה מכולן.

גם תרופות המיועדות להתמודד עם מצבים מנטליים או נפשיים עלולות להביא לעצירות, כאשר כמה דוגמאות נפוצות הן תרופות הרגעה או תרופות המיועדות להתמודד עם מצבים פסיכיאטריים שונים. אנשים רבים נוטלים כיום תוספי תזונה, למשל תוספי סידן או תוספי ברזל שנפוצים אצל נשים בהריון. תוספים אלה עלולים להגדיל את הסיכוי שהאדם הנוטל יסבול מעצירות.

יש לציין שמבחינה מעשית נהוג לסווג עצירות הנגרמת כתוצאה מנטילת תרופות כעצירות משנית, שהגורם לה אינו בעיות תפקודיות במעי הגס עצמו (מצב שידוע בתור עצירות תפקודית). זה לא אומר שהעצירות המשנית תהיה חמורה פחות, כי זו עצירות לכל דבר ועניין. בהחלט יש לכך השפעה על אופן הטיפול בעצירות.

כך מונעים עצירות כתוצאה מתרופות

הקשר בין נטילת תרופות לבין עצירות לא פשוט להוכחה, כאשר הוא לא תמיד ישיר וכולל משתנים מתערבים רבים שעשויים להיכנס לתוך המשוואה. הגורם הרפואי צריך בתנאים האלה לבצע את כל המאמצים כדי לראות אם ישנו קשר בין התרופות שהאדם נוטל לטיפול בבעיה מסוימת לבין העצירות. המצבים הרפואיים שהוזכרו מעלה, על התרופות הנפוצות שלהם, צריכים להעלות את החשד.

אנשים שנוטלים תרופות למצבים הרפואיים האלה חייבים ליידע את הרופא שלהם על כך, והוא ינסה לראות אם מדובר באחת התרופות ה"בעייתיות". מכיוון שישנן תרופות שישפיעו לרעה על אדם אחד אבל לא על חברו, בהרבה מקרים מחליט הגורם הרפואי שהאדם יעבור לתרופות אחרות המיועדות להתמודד עם הבעיה ושנחשבות לפחות מסוכנות מבחינת העצירות.

כאן האסטרטגיה האבחונית יכולה להיות ניסוי וטעייה, כלומר, החלפת תרופות במטרה לראות אם ההחלפה מפסיקה את העצירות. במקרה שלאחר מספר שבועות של שימוש בתרופה ה"חדשה" מפסיקים לסבול מעצירות, יכול מאד להיות שנמצא הקשר בין התרופה הקודמת לבין העצירות. במקרה הזה עשוי הרופא לשנות את התרופות המיועדות להתמודד עם הבעיה הראשונית ולעבור לתרופות חלופיות שאינן מביאות לעצירות.

חשוב לזכור שבסכמות הרופא להחליט על המשך הטיפול בתרופה הראשונית, גם אם הוא מביא בצורה זו או אחרת לעצירות. הסיבה לכך היא בבחינת תועלת מול סיכונים, כך שלדעת הרופא התרופה היא עדיין הכרחית לטיפול בבעיה הראשונית ואין לה אלטרנטיבות (כך לדוגמא באופן די מתבקש רופאים יראו את הטיפול הכימותרפי כבעל החשיבות המכרעת ביותר). מה שכן אפשר לעשות במצב הזה הוא לשנות את אורח החיים כך שיביא להקטנת תסמיני ומימדי העצירות, למשל הגדלת צריכת הסיבים התזונתיים, שתייה מרובה של מים ופעילות גופנית.
URL=/">

דילוג לתוכן