תזונה

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

תזונההמזון שאנחנו מכניסים לגוף שלנו חייב להיבחן בזכוכית מגדלת, עקב ההשפעה העצומה שלו על הבריאות שלנו – לכאן או לכאן. אחת ההמלצות הבסיסיות לאנשים הסובלים מעצירות בדרגת חומרה כזו או אחרת היא להקפיד על תפריט תזונה בריא ומאוזן, שכולל למשל סיבים תזונתיים למכביר.

במאמר הנוכחי אנחנו נתייחס לצד אחר במשוואה שלא מקבל תמיד תשומת לב ראויה, והוא המזון שאנחנו אוכלים שעלול להגדיל את הסיכוי לעצירות. כפי שתראו, מדובר בהרבה מאד מזונות פופולאריים ואף מפתים, ולכן הוויתור עליהם לא פשוט.

האויב העיקרי: מזון דל סיבים

סיבים תזונתיים עומדים כאמור בבסיס הקשר בין תזונה לדיאטה. זה לא רק שאנשים הסובלים מעצירות צריכים לצרוך סיבים תזונתיים בכמות מוגברת, אלא שצריכה של סיבים תזונתיים עשויה למנוע מראש מצבים של עצירות – הסיבה היא שהסיבים מביאים להגדלת פעילות המעיים ומביאים לכך שנפח היציאות יהיה גדול יותר.

בין המאכלים המומלצים מהבחינה הזו ניתן למנות פירות וירקות (רצוי עם קליפה) וכן דגנים מלאים. הם בריאים עבור הגוף עקב אלף ואחת סיבות, כולל האפשרות שלהם למנוע עצירות או לרכך את דרגת החומרה של עצירות קיימת.

לא רק המזון שאנחנו צורכים משפיע על הסיכויים שנסבול מעצירות, אלא גם האופן בו אנחנו עושים זאת. מומלץ להקפיד על כמה שיותר ארוחות קטנות מדי יום, ולא על ארוחה אחת או שתיים עצומות בגודלן. המזון עצמו צריך להיות מגוון ככל שניתן, במטרה לספק לגוף את הסיבים והרכיבים התזונתיים האחרים החיוניים עבורו: כל אבות המזון, ויטמינים, מינרלים וכן הלאה.

מזונות בעייתיים אחרים

בין המזון שאנחנו רגילים לצרוך תופסים מקום של כבוד מפוקפק מאכלים שגורמים לכך שהצואה שלנו תהיה יבשה, ולכן מגדילים את הסיכויים שנסבול מעצירות. חשוב לשים לב שהמאכלים האלה כוללים בחלקם גם רכיבים בריאותיים עבור הגוף, אבל המציאות היא שצריכה מוגברת ולא מבוקרת שלהם עלולה להגדיל את הסיכויים לעצירות ולבעיות גופניות אחרות.

רשימת ה"חשודים המיידיים" בהקשר הזה כוללת לצד מזון דל בסיבים גם מזון שיש בו כמויות גבוהות של שומן מן החי (בשר, ביצים, מוצרי חלב וכדומה), מזונות עמוסים בפחמימות, אוכל תעשייתי או מעובד וכן מזונות המבוססים על סוכר לבן – כל אותם ממתקים וקינוחים, שגם כך אינם מומלצים בכמות גדולה לגוף שלנו, נכנסים כאן לתמונה.

כל אחד מהמוצרים האלה עשוי לפעול באופן שונה על פעילות מערכת העיכול והמעיים, אבל המכנה המשותף הוא שפעילות זו עלולה להיות לא תקינה. אם לוקחים לדוגמא בשר בכמויות "מסחריות", הרי שהעיכול שלו נוטה להיות ממושך ויכול להימשך גם מספר ימים (חשבו למשל על סטייק עסיסי). העיכול כאן ייעשה בצורה איטית, עם סיכון שחלקים בבשר יישארו לתקופה ארוכה מאד במערכת העיכול. מכאן הדרך לעצירות ולצרות אחרות ממש לא ארוכה.

בגדר חובה: מים וספורט

כך או כך חייבים להקפיד בשתייה מרובה, של לפחות שני ליטר מים ביום. על אחת כמה וכמה במקרה בו מקשיבים לעצה שלנו וצורכים כמות גבוהה של סיבים תזונתיים. שתיית המים צריכה להיעשות גם כאשר אנחנו לא מרגישים תחושת צמא, כשמומלץ להימנע כמה שאפשר ממיצים וממשקאות ממותקים או מוגזים.

הפעילות הגופנית חשובה אף היא בקביעת הבריאות שלנו, ועשויה להשפיע גם על הסיכויים שנסבול מעצירות. כאשר אנחנו לא פעילים מספיק אנחנו מרגילים את הגוף לפעול בצורה איטית, שמשפיעה גם על מערכת העיכול שלנו. לצד התפריט התזונתי המבוקר והשתייה המאסיבית של מים, כל אחד צריך לחשוב איך הוא משלב בסדר היום שלו – עמוס ככל שייראה – פעילות גופנית בתדירות סבירה.

עוד בנושא:

מה לאכול כדי למנוע עצירות?
URL=/">

דילוג לתוכן