איך לשחרר עצירות?

איך לשחרר עצירותאת השאלה שבכותרת שואלים את עצמם מדי יום אינספור אנשים הסובלים מעצירות בדרגת חומרה זו או אחרת. רבים יטענו שהדרך הטובה ביותר להתמודד עם העצירות היא פשוט למנוע אותה מלכתחילה, מה שאפשר לעשות באמצעות מזון בריא הכולל סיבים תזונתיים, שתייה מרובה של מים, פעילות גופנית בתדירות ראויה, שמירה על שקט נפשי ועוד.

אם ניסיתם את הדברים האלה (וגם אם לא) והבנתם שהעצירות נותרה בעינה, תשמחו בוודאי לדעת שיש מספר דרכים לשחרר אותה.

תזונה נכונה

תזונה בריאה יכולה כאמור למנוע עצירות מלכתחילה, אבל גם לסייע לאנשים הסובלים מעצירות ורוצים להקל על הבעיה. לא תמצאו כאן פתרונות קסם בטווח הקצר, אבל מאכלים שיכולים לאחר צריכה לפרק זמן ממושך להתמודד בצורה יפה עם העצירות. מעבר לצריכת סיבים תזונתיים חשוב להקפיד על מזונות פשוטים לעיכול, כך שסטייק אנטריקוט מפתה למשל הופך למומלץ הרבה פחות. כמובן שניתן לאכול מראש מאכלים רכים במרקם שלהם.

יש לא מעט מאכלים הנחשבים למומלצים עבור הסובלים מעצירות, חלקם מוכחים יותר וחלקם נשארו ברמה של "תרופת סבתא" (זה לא אומר שהם יעילים פחות). בין היתר מדובר כאן על כף פשתן מעורבבת עם כוס מים, כוס מים שהורתחה בלילה עם שזיפים מיובשים, צמחי מרפא המביאים להגדלת התנועתיות של המעיים (זרעי שומר או עלי ארטישוק לדוגמא), תוספים פרוביוטיים ועוד.

יחד עם השינוי התזונתי חייבים לשתות יותר מים ממה שאנחנו רגילים – לפחות 8-10 כוסות ביום, רצוי יותר – גם כאשר לא מרגישים צמאים.

אורח החיים

פעילות גופנית מומלצת עבור כל אדם, ויכולה להקל על התסמינים של מי שסובל מעצירות. נסו להפעיל את הגוף שלכם כמה שיותר. תצאו להליכות עם הכלב, בן/בת הזוג או סתם כדי להניע את הגוף. נסו לרכב על אופניים לעבודה במקום להשתמש ברכב או באוטובוס.

מומלץ כמובן גם לבצע אימונים במסגרת רשמית יותר או פחות. כך למשל יש שממליצים לשבת על גבי האסלה כשהרגליים נמצאות על גבי שרפרף הנמצא מול האסלה. בכוחה החיובי של פעולה זו להביא להמרצה של פעילות המעיים.

אם עושים אם היציאות לא יוצאות?

אצל אנשים רבים הסובלים מעצירות כל ביקור בשירותים הופך לארוך ובעיקר למתסכל, פשוט מכיוון שהפסולת לא עושה את המסע שלה מהגוף אל האסלה. כאן יש מספר גישות לגבי מה צריך לעשות. חלק מהאנשים יטענו שהביקור שלהם בשירותים צריך להסתיים בעשיית הצרכים "ויהי מה", כך שהם ישקיעו הרבה מאד מאמצים פיזיים. הבעיה היא שזה לא פשוט, כואב וגם עלול להביא לכך לתופעות לוואי דוגמת התפתחות טחורים.

גישה אחרת אומרת שמומלץ לוותר על הביקור בשירותים, ופשוט להניע יותר את הגוף כך שניתן יהיה לחזור אליהם כעבור מספר דקות במצב משופר. יש אנשים שאפילו הליכה של מספר דקות יכולה לשפר אצלם את המצב ולהביא לתנועתיות בעקבותיה הצואה תעזוב את הגוף בצורה פשוטה יותר.

גישה אחרת אומרת שצריך כן להתאמץ במידה מסוימת כדי להוציא את הצואה, גם אם את חלקה, בעוד שהיתר ימתין לביקורים האחרים שבוודאי יהיו בחדר השירותים.

אל תהיו לחוצים

רבים מרגישים שבעת לחץ הצואה לא עוזבת את הגוף: לא חוק מרפי הוא שגורם לכך שביקורים ארוכים של רבים מאיתנו בשירותים הם בדיוק כשאנחנו אמורים לצאת מהבית. הסיבה לכך היא שלחץ לא מקל על העצירות, ועלול לעכב את יציאת הפסולת הגופנית ממנו.

חשוב כן לנסות להיות רגועים ככל שניתן: זכרו שביקור בשירותים אינו עניין של חיים ומוות וגם לא מלחמה שיוצאים אלה. כדי להירגע ניתן לדוגמא להפעיל מוזיקה מרגיעה עם  הכניסה לחדר השירותים.
URL=/">

דילוג לתוכן