מכון גסטרו

מכון גסטרו מרכז רופאים שונים בעלי תחומי התמחות קרובים, עם אנשי צוות רפואי ופארא רפואי אחרים. המשותף לכל אנשי הצוות במכון הגסטרו הוא הטיפול במחלות ובעיות של דרכי העיכול.

במכון הגסטרו ניתן לערוך בדיקות שונות, עם ציוד מתאים והשגחה נאותה. הטיפול המשולב ושיתוף הפעולה בין הרופאים היושבים במכון משפר את יעילות הטיפול בחולה, ומונע ממנו "טרטורים" מיותרים.

שיתוף הפעולה בין הרופאים מאפשר גם עריכת מחקרים מתקדמים, פעילות אקדמית ענפה, והוראה לסטודנטים ומתמחים. במכון הגסטרו נערכות בדיקות רבות:

גסטרוסקופיה

בדיקה נפוצה המבוצעת במכון הגסטרו היא בדיקת גסטרוסקופיה. בבדיקה זו מוכנס צינור דק אל דרכי העיכול העליונות, אליו מחוברת מצלמה. בדיקה זו מבוצעת באופן שגרתי וניתן באמצעותה לאבחן מגוון רחב של מחלות בדרכי העיכול העליונות, ובכלל זה טיפול בפתולוגיות שונות תוך כדי הבדיקה.

קולונסקופיה

בבדיקת קולונוסקופיה מוחדר צינור עם מצלמה אל דרכי העיכול התחתונות, דרך פי הטבעת. בדיקה זו נפוצה כבדיקת סקר לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס, וגם לטיפול בפוליפים במעי, אבחנה של מחלות מעי דלקתיות, זיהוי של מקורות דימום מהמעי ועוד.

סיגמואידוסקופיה

סיגמואידוסקופיה דומה לבדיקת קולונסקופיה, אלא שבבדיקה זו מוחדר הצינור רק לחלק הקרוב של המעי הגס – החלק המפותל שלו (סיגמואיד). בדיקה זו דומה לקולונסקופיה במאפיינה, אך היא כרוכה בפחות אי נעימות ודורשת הכנה פחותה.

בדיקות של דרכי המרה

בדיקות אנדוסקופיות של דרכי המרה מבוצעות גם הן במכון הגסטרו. בדיקות אלו, ובמיוחד בדיקת ERCP מאפשרות התבונונות בחלקן הסופי של דרכי המרה (אליהן נכנסים דרך התריסריון), וגם טיפול באבנים שחסמו את צינור המרה.

מרפאות

במכון הגסטרו מצויים דרך קבע רופאים מומחים בגסטרואנטרולוגיה (רפואת דרכי העיכול והכבד). רופאים אלו מטפלים בחולים במסגרת מרפאתית – מעקב אחר מחלות כרוניות, מתן מענה למחלות אקוטיות, התאמת טיפולים תרופתיים שונים, הפנייה לבדיקות מעבדה ובדיקות עזר, בירור של מחלות בדרכי העיכול, ועוד.

פרוצדרות כיררוגיות זעירות

לעיתים מתבצעים במכון הגסטרו פרוצדרות כירורגיות שונות בדרכי העיכול, תוך שיתוף פעולה עם כירורגים קולו -רקטלים. דוגמא לפרוצדורה כזו, שיכולה להתבצע במסגרת של אשפוז יום, הוא טיפול ראשוני בטחורים – כלי דם מדממים הסמוכים לפי הטבעת.

צוות פארא-רפואי

בנוסף לרופאים העובדים במכון הגסטרו, נמצאים במכון אנשי צוות נוספים, המטפלים בחולים מאספקטים שונים וחשובים. דיאטניות מסייעות בהצעת תזונה מתאימה למחלות שונות של דרכי העיכול, המשפיעות על הספיגה במעי והתזונה הנדרשת של החולים.

במכוני גסטרו שונים נמצאים גם פיזותרפיסיטים, המעניקים מענה לבעיות שונות הקשורות להפרעות בדרכי העיכול. בנוסף, מצויים במכון טכנאים המפעילים את המכשור הרפואי הדרוש לבדיקות מתקדמות המתקיימות בו.

מכון גסטרו – העתיד?

בגלל תחומי העיסוק הקרובים של רופאים מומחים בגסטרואנטרולוגיה וכירורגים של דרכי העיכול, נדמה שהקמת מרכזים משותפים, בהם יעבדו בצוותא רופאים משתי הדיספלניות, יטיב עם הטיפול בחולים.

כבר עתה קיימים מספר מכונים כאלו בבתי חולים בארץ, בהם עובדים ביחד כירורגים וגסטרואנטרולוגים. ייתכן שעם ההתקדמות הטכנולוגית בתחום ייתפתח שיתוף פעולה זה, ומכוני הגסטרו יהוו מוקד של שיתוף פעולה פורה.

דילוג לתוכן