מה הקשר בין מחלת מעי דלקתית וסרטן?

מחלת מעי דלקתית היא שם משותף לשתי מחלות (מחלת קרוהן ודלקת מעי כיבית), שבהן מופיעה, מסיבה לא ידועה, דלקת בחלקים שונים של מערכת העיכול.

המחלה הדלקתית גורמת להרס של רירית מערכת העיכול (ובייחוד – במעי הדק ובמעי הגס), שלשולים דמיים, ירידה במשקל, ועוד.

קיימים הבדלים בין שתי המחלות הקרובות, המכונות שתיהן "מחלת מעי דלקתית". מחלת קרוהן נוטה לערב יותר את המעי הדק ואת איזור פי הטבעת, הנגעים הדלקתיים מופיעים לכל עובי דופן המעי, ויכולים לפגוע באזורים שאינם סמוכים.

לעומת זאת, בדלקת מעי כיבית עיקר הפגיעה היא במעי הגס וברקטום, הנגעים הדלקתיים שטחיים יותר, ובדרך כלל מתמשכים. קיימים הבדלים נוספים בין שתי המחלות, הנוגעים גם לצורה הפתולוגית של הדלקת, האבחנה והטיפול. שתי מחלות המעי הדלקתיות נפוצות במיוחד בקרב יהודים, ובקרב אירופאים – בייחוד בארצות סקנדינביה.

סימנים כלל גופיים של מחלת מעי דלקתית

מחלות מעי דלקתיות לא משפיעות על המעי בלבד. מחקרים שונים הוכיחו, שמחלות אלו הן מחלות כלל גופיות, עם ביטוי משמעותי במערכת העיכול, אבל גם באיברים אחרים בגוף.

בדיקות דם יכולות להדגים נוגדנים עצמיים באחוז נכבד מהחולים במחלה. בנוסף, סימנים במערכות שמחוץ למערכת העיכול נפוצים מאוד, ומשתנים מעט בין חולים במחלת קרוהן וחולים בדלקת מעי כיבית.

בין הסימנים השונים ניתן למנות דלקות פרקים, דלקות עיניים (אוביאטיס), מחלות של דרכי המרה (PSC), מחלות עוריות (pyoderma gangrenosum) ועוד. המצב הדלקתי בכלל הגוף חושף את החולים למחלות נוספות.

האם מחלת מעי דלקתית מגבירה סיכון לסרטן?

מזה זמן רב משערים שחולים ב–IBD, בייחוד כאלו הסובלים ממחלה קשה וממושכת, נמצאים בסיכון מוגבר לחלות בסרטן המעי הגס, באיזורים הפגועים במחלה.

הקשר בין דלקת מקומית וסיכון לסרטן ידוע ומבוסס היטב, ומופיע גם במחלות אחרות (למשל: דלקת בוושט המכונה "וושט על שם ברט", וסרטן הוושט המופיע בעקבותיה). לחולים אלו מומלץ מעקב סדיר לגילוי מוקדם של ממאירות. האם חולים הסובלים ממחלת מעי דלקתית נמצאים בסיכון לחלות גם בסוגי סרטן אחרים? האם ממאירות תוקפת חולים אלו בשיעור מוגבר יותר בהשוואה לשאר האוכלוסייה?

מחקר חדש שפורסם בכתב העת הרפואי American journal of Gastroenterology ניסה לבחון על ידי מחקר אפדימיולוגי רחב היקף את הסיכון לחלות בסרטן בקרב חולי IBD. המחקר שפורסם נערך בדנמרק, וכלל כ–2,300 חולים. 1,500 חולים אובחנו כסובלים מדלקת מעי כיבית, ו–800 חולים אובחנו כסובלים ממחלת קרוהן. החולים אובחנו עם מחלת מעי דלקתית בין השנים 1978 – 2002, ומהווים קבוצה גדולה של חולים,  חלקם סובלים מהמחלה לאורך זמן ממושך.

החוקרים בדקו, באמצעות רישומי הסרטן הלאומיים בדנמרק, את תחלואה הקשורה לסרטן בקרב חולים אלו. הממצאים היו מעט מפתיעים. החוקרים מצאו, שלא ניתן להתייחס לחולי קרוהן ולחולי דלקת מעי כיבית כקבוצה הומוגנית אחת. בעוד שלא נמצא סיכון מוגבר לסרטן בחולים עם דלקת מעי כיבית, סיכון מוגבר באופן משמעותי נמצא אצל חולי קרוהן – עלייה של 55% בסיכון לחלות בסרטן באופן כללי.

המחקר גם לא מצא שיעור גבוה יותר באופן משמעותי סטטיסטית של סרטן במעי הגס בחולים עם דלקת מעי כיבית (בניגוד לרוב המחקרים הקודמים שפורסמו). החוקרים מצאו שקיימים הבדלים בין סוגי הסרטן השונים ביחס לסיכון של חולים עם מחלת מעי דלקתית.

נראה, שהקשר בין מחלות מעי דלקתיות לסרטן פחות ברור משחשבו בתחילה. ההבדל המשמעותי בין מחלת קרוהן לדלקת מעי כיבית אומר דרשני, ומכוון אותנו להבנה טוב היותר של ההבדלים (והדמיון) בין שתי מחלות שונות אלו. בפן המעשי, מחקר זה תומך בבדיקות סקר מקדימות ואגרסיביות יותר לגילוי סוגים מסוימים של סרטן בחולים עם מחלת קרוהן.

לקריאה באותו הנושא: מה הקשר בין תותים למחלות מעי דלקתיות?

דילוג לתוכן