המרכז למחלות דרכי העיכול

אובדן תיאבון וירידה במשקל עם קרוהן וקוליטיס

קרוהן, קוליטיס וירידה במשקלמה הקשר בין מחלת קרוהן לירידה במשקל? חלקי מחולי קרוהן וקוליטיס ירדו במשקל עקב אובדן תיאבון, אשר מהווה במקרים רבים תוצאת תופעות לוואי של תרופות או תסמיני המחלות כגו בחילות וכאבי בטן.

אחרים עלולים להשיל קילוגרמים רבים ממשקלם היות והם נמנעים ממזונות מסוימים על מנת למנוע תסמינים. רופאים מסבירים שלעתים חוסר ספיגת חומרים תזונתיים, אובדן חלבון במערכת העיכול או הגברת הוצאות האנרגיה הם הגורם לדליפה.

ירידה במשקל כתסמין נפוץ של מחלות קרוהן וקוליטיס

למרות שהגורמים הם רבים, ירידה במשקל ותת תזונה קשורים במקרים רבים לרמת פעילות המחלה ולתחום המעי המשפיע על המחלה. ללא קשר לסיבה, יש ליידע את הרופא לגבי ירידה מכוונת במשקל. כך ניתן לזהות את הגורם לבעיות המשקל ולטפל בו.

במחלות קרוהן וקוליטיס הגורמות לאובדן מהיר של משקל, הגוף נמצא בסיכון של מחסור בתזונה לה הוא זקוק על מנת לתפקד כראוי. כמות המשקל שאובד, מסגרת הזמן המעורבת, והגורם לאובדן המשקל קובעים את רמת הדאגה. ירידה מופרזת במשקל קשורה לכשל גדילה, מערכת חיסונית מוחלשת, בעיות ריפוי פצעים ושיעורי זיהומים גבוהים יותר. כאשר הירידה במשקל חמורה, היא עלולה לגרום אפילו למוות.

השבת המשקל הבריא עם מחלות קרוהן וקוליטיס

יש לשתף פעולה עם הרופא כדי לשוב למשקל גוף בריא. הרופא צריך לפקח באופן קבוע על המחלות, ואם קיים צורך, לרשום תרופות על מנת להקל את התסמינים המפחיתים את התיאבון. במידת הצורך, הרופא ירשום קנאביס להגברת התיאבון. בנוסף, טיפול במחלות, המכוון להפחתת פעילותן והרגעת הדלקת, יכול לסייע לגוף להתאושש ולהשיב את המשקל הבריא.

חולי קרוהן וקוליטיס עלולים לחוות התפרצויות כאבי בטן, שלשולים, וטחורים, וחשוב לזכור שצריכה נאותה של קלוריות וחומרים תזונתיים חיוניים חשובים עוד יותר כאשר הדלקת חמורה יותר. מומלץ לאכול ארוחות קטנות ותכופות ולהגביר את צריכת הנוזלים במהלך התפרצויות תסמיני המחלות.

זיהוי המזונות הפוגעים

תזונאים מסבירים שחולי קרוהן וקוליטיס עשויים לגלות שמזונות מסוימים מוסיפים לחוסר הנוחות שלהם. אם מזון מסוים גורם לבעיות עיכול, יש להימנע ממנו על מנת לסייע לריסון הדלקת הבסיסית. אך יש לגלות מודעות לביטול המזונות מהתזונה, במיוחד עם המחלה בעיצומה. תזונאית יכולה לסייע להתמודדות התזונתית באמצעות זיהוי מזונות מזיקים אפשריים והמלצה על מזונות מחליפים מתאימים על מנת להבטיח את קבלת הצרכים התזונתיים.

יש להתנהל בהדרגה עם התזונה כשמבצעים את תהליך השבת משקל הגוף הבריא. הסיבה לכך היא שמחלות קרוהן וקוליטיס כבר מציבות מתח מוגבר על הגוף. למרות שהחולים צורכים חומרים מזינים, המשקל הבריא אינו יכול לשוב מיד למצב תקין היות ותהליך עבודת התיקון עדיין בעיצומו. בהתחלה, הגוף הולך לבנות את עצמו בחזרה, השרירים, ההורמונים והתאים. ואז המשקל יתחיל לשוב בהדרגה.

Exit mobile version