עצירות ודלקת בשתן

עצירות ודלקת בשתןעצירות ודלקת בשתן הן מצבים שמעצם ההגדרה שלהם משבשים את החיים שלנו בצורה ניכרת. כל אחד מהם כולל תסמינים לא נעימים עבור הגוף, מביא לסיכונים שונים ולרוב גם לתחושה של מבוכה או אפילו בושה.

מה שרבים לא יודעים הוא שבין עצירות לבין דלקת בדרכי השתן יש מספר נקודות השקה. במילים אחרות: מי שסובל מעצירות מגדיל את הסיכויים שיסבול גם מדלקת בדרכי השתן, שמן הסתם תהפוך עבורו את התמונה למורכבת יותר.

אנחנו נציג לכם במאמר הנוכחי את כל מה שחשוב לדעת על הקשר הזה, ומספר עצות שיקטינו את הסבירות שתסבלו מבעיה כפולה.

איך עצירות עלולה להביא לדלקת בשתן?

עצירות עלולה להיגרם עקב סיבות שונות, ולהיות בדרגות חומרה משתנות. מה שחשוב להדגיש הוא שבלי קשר לאי הנעימות של העצירות, היא מגדילה את הסיכויים לדלקות בדרכי השתן. כאשר הצואה נשארת זמן רב "מדי" בתוך מערכת העיכול, בלי שמוציאים אותה מהגוף, היא עלולה להביא לחסימה גם של דרכי השתן.

המשמעות היא שגם מי שמצליח להטיל שתן במצב הדברים הזה, עלול שלא לעשות זאת בכמות שדורש הגוף שלו. ההצטברות במקרה הזה תהיה של מוצקים ונוזלים כאחד, שמהווים למרבה הצער כר פורה להתפתחות של דלקות בדרכי השתן.

גורם סיכון נוסף: ההתייבשות

אנשים רבים הסובלים מעצירות נמצאים בקבוצת סיכון לא קטנה להתייבשות, ומכאן שגם לדלקות בדרכי השתן. בהרבה מקרים העצירות עצמה נגרמת בגלל שלא שותים מים בכמות מספקת, מה שמביא לכך שהצואה נעשית מוצקה יותר וקשה יותר להוצאה מהגוף. כך למעשה שאי שתיית מים בכמות מספקת מביא לסיכון הן לעצירות והן לדלקת בדרכי השתן כתוצאה מכך.

סיבה נוספת לדלקת בדרכי השתן קשורה לחלק מהטיפולים בהם נעשה שימוש במטרה לצמצם את מימדי הבעיה – ובעיקר תרופות משלשלות. תרופות משלשלות אינן מומלצות כיום על ידי מרבית המומחים, בטח לא כקו ראשון לטיפול בעצירות (בדרך כלל יעדיפו לנסות קודם כל שינויים באורח החיים, שינויים תזונתיים ופעילות גופנית מספקת), אבל עדיין בלא מעט מצבים מוחלט כן להתבסס עליהן. הוצאת הצואה מהגוף בצורה של שלשול מגדילה בצורה דרסטית את הסיכויים להתייבשות, ומכאן שגם לדלקות בדרכי השתן.

האתגר: לפתור את העצירות

דלקות בדרכי השתן עלולות להיגרם עקב גורמים רבים, שלא בהכרח תלויים במצב של מערכת העיכול או נובעים מעצירות ברמה זו או אחרת. אבל, וזה אבל גדול מאד, ברור שעצירות אינה תורמת בלשון המעטה במקרה של דלקות בדרכי השתן. בין אם העצירות היא גורם מרכזי לדלקת ובין אם היא רק מחמירה את המצב, ברור מדוע חשוב למצוא לה פתרון יעיל. כך אם פותרים את העצירות באמצעות אחד הטיפולים המגוונים המוצעים כיום, ניתן לחשוב באופן חיובי על צמצום מימדי הדלקת או אפילו פתירה שלה.

התהליך כולו צריך להיות מלווה על ידי גורם מקצועי הבקיא בתחום, רצוי בכל ההיבטים שלו. הוא חייב למצוא תכנית טיפולים שתהיה לא רק יעילה, אלא גם מותאמת באופן מלא למאפייני האדם הסובל מהבעיה: ברור שטיפול בעצירות אצל נשים בהריון או אנשים מבוגרים יהיה שונה מאשר יתר האוכלוסיה. עוד משהו שחייבים להקפיד עליו הוא מעקב, במטרה לראות האם יש שיפור בעצירות – בעקבותיו ניתן לצפות גם לשיפור בדלקת. בהרבה מקרים מתברר כי גם ללא העצירות הדלקת נותרת בעינה, מה שיצריך פתרונות אחרים.

בכל מקרה, חשוב לזכור שכיום יש מספיק פתרונות לכל אחד מהמצבים הרפואיים האלה, כך שהאדם הסובל מהם ממש לא אמור להיות לבד במערכה.
URL=/">

דילוג לתוכן